Մալթայում կործանված օդանավում ԵՄ-ի պաշտոնյաներ չեն եղել
Մալթայում երկուշաբթի առավոտյան կործանված օդանավում Եվրամիության պաշտոնյաներ չեն եղել: Ինչպես հայտնում է «Интерфакс»-ը, այս մասին հայտարարել է Եվրոպական արտաքին քաղաքական ծառայության(ԵԱՔԾ) պաշտոնական ներկայացուցիչը:
«Ինքնաթիռը նաև կապված չէր Եվրամիության գործունեության հետ», - ասված է Բրյուսելում տարածված հաղորդագրության մեջ:
Փաստաթղթում նշվում է, որ ԵՄ-ի դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին կապ է պահպանում Մալթայի իշխանությունների հետ, արտաքին քաղաքական ծառայությունն ուշադիր հետեւում է այդ միջադեպի կապակցությամբ իրադարձությունների զարգացմանը:
«Մենք խորը ցավակցություն ենք հայտնում վթարից զոհվածների հարազատներին ու մերձավորներին», - հայտարարել է ԵԱՔԾ-ի ներկայացուցիչը:
Ավելի վաղ մի շարք ԶԼՄ-ներ հայտնել էին, որ Մալթայում ինքնաթիռի կործանման հետևանքով զոհվել է հինգ մարդ, այդ թվում՝ ԵՄ-ի պաշտոնյաներ

В разбившемся на Мальте самолете не было европейских чиновников
На борту легкомоторного самолета, потерпевшего крушение в понедельник утром на Мальте, не было чиновников ЕС. Как сообщает «Интерфакс», об этом заявил официальный представитель Европейской внешнеполитической службы (ЕВС).
«Самолет также не был связан с деятельностью Европейского союза», - говорится в коммюнике, распространенном в Брюсселе.
В документе отмечается, что верховный представитель ЕС по иностранным делам Федерика Могерини находится в контакте с мальтийскими властями, и ЕВС внимательно следит за развитием событий в связи с этим инцидентом.
«Мы выражаем глубокие соболезнования родным и близким тех, кто погиб в аварии», - заявил представитель ЕВС.
Ранее в понедельник некоторые СМИ сообщили, что на Мальте разбился самолет, жертвами крушения стали пять человек, в том числе чиновники ЕС.