Շտայնմայեր. Եվրամիությանը փլուզում է սպառնում
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը նախազգուշացրել է, որ Եվրամիությունը հայտնվել է անկայունության գոտում և նրան փլուզում է սպառնում, հայտնում է РИА Новости-ն` հղում անելով Sueddeutsche Zeitung-ին:
«Ֆինանսական ճգնաժամը, Եվրոպա փախստականների ներհոսքը նաև` Բրիտանիայում անցկացված հանքավեից ցնցումը Եվրոպային հրել են խիստ անկայունության գոտի»,-հայտարարել Է Շտայնմայերը: Նրա խոսքով՝ անցած տարվա ընթացքում ակնհայտ բաները, որոնք տասնամյակներով հավուր պատշաճի էին ընդունում, այժմ հայտնվել են կասկածի տակ:
Գերմանիայի ԱԳՆ-ի ղեկավարն ընդգծել է, որ գերատեսչությունը պլանավորում է հասարակայնության հետ Եվրամիության ու նրա հեռանկարների քննարկման նախագիծ գործարկել:
«Մենք ցանկանում ենք լսել քննադատություն, որպեսզի իմանանք՝ ինչն է Եվրոպայում ճիշտ և ինչը՝ ոչ»,-հավելել է Շտայնմայերը:

Штайнмайер: Евросоюзу грозит развал
Глава МИД Германии Франк-Вальтер Штайнмайер предупредил, что Евросоюз оказался «в зоне турбулентности» и ему может грозить развал, передает РИА Новости со ссылкой на Sueddeutsche Zeitung.
«Финансовый кризис, приток беженцев в Европу, а также шок от референдума в Британии толкнули Европу в зону сильной турбулентности», — заявил Штайнмайер. По его словам, за прошедший год очевидные вещи, которые десятилетиями воспринимались как должное, оказались под сомнением.
«Если мы забудем о том, почему ценен ЕС, то он погибнет», — отметил министр. Он не исключил, что «популисты правого толка попытаются воспользоваться ситуацией» .
Глава МИД Германии также подчеркнул, что ведомство планирует запустить проект по обсуждению Евросоюза и его перспектив с общественностью.