Վիետնամի վերականգնողական կենտրոնից ավելի քան 500 թմրամոլ է փախել
Վիետնամի հարավում գտնվող Դոնգայ քաղաքում գործող նարկոլոգիական կենտրոնից ավելի քան  500 մարդ է փախել, որոնք թմրամիջոցներից կախվածություն ունեն: Ինչպես հայտնում է Lenta.ru-ն, դեպքը տեղի է ունեցել լույս հոկտեմբերի 24-ին:
Շենքը լքելուց առաջ հիվանդաները տարածքը հսկող պահպանության ծառայությանը չեզոքացրել են ու ավերածություններ կազմակերպել: Բուժվողների մեծ մասը ուսանողներ են: Առավոտյան ոստիկանությանը հաջողվել է բռնել ու վերականգնողական կենտրոն վերադարձնել 150 փախածների, իսկ մյուսների որոնողական աշխատանքները շարունակվում են:
Ինչպես հայտնում է տեղեկատվական պորտալը, կենտրոնից փախուստի դիմած հիվանդաները արդեն իսկ ներխուժել են խանութներ, կոտրել պատուհաններ, ճանապարհին հանդիպած մեքենաներ՝ պահանջելով գումար:
Երկրում քաղաքացիների բուժումը թմրամոլությունից պարտադիր է: Պաշտոնական  տվյալներով՝ թմրամիջոցներից կախվածություն ունեցող քաղաքացիների թիվը կազմում է 200 հազար, իսկ ամեն տարի հայտնաբերվում է 20 հազար քաղաքացի:

500 наркоманов сбежали из реабилитационного центра во Вьетнаме
Более 500 человек, страдающих наркотической зависимостью, сбежали из центра принудительной реабилитации, расположенного в провинции Донгай на юге Вьетнама. Как сообщает Lenta.ru, инцидент произошел в ночь на понедельник, 24 октября.
Перед тем как покинуть здание, пациенты разгромили большинство помещений и нейтрализовали охрану. Большая часть содержавшихся в лечебнице — студенты. К утру полиции удалось задержать и вернуть в реабилитационный центр около 150 беглецов, поиски остальных продолжаются.
Как отмечает информационный портал, сбежавшие пациенты уже разгромили магазин, находящийся около клиники, и разбили стекла остановленной на дороге машины, требуя деньги от водителя.
В стране практикуется принудительное лечение граждан, пристрастившихся к наркотикам, передает ТАСС. По официальным данным, за последние годы число наркозависимых достигло 200 тысяч человек и продолжает стремительно расти. Ежегодно во Вьетнаме выявляется около 20 тысяч людей, страдающих наркотической зависимостью.