Վրաստանի խորհրդարան է անցել երեք կուսակցություն
Վրաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հրապարակել է խորհրդարանի ընտրությունների առաջին փուլի վերջնական արդյունքները, որոնց համաձայն, համամասնական համակարգով օրենսդիր մարմին է անցնում երեք քաղաքական ուժ, հայտնում է РИА Новости-ն:
Խորհրդարանի ընտրությունները տեղի են ունեցել հոկտեմբերի 8-ին. 77 մարդ ընտրվում էր կուսակցական ցուցակներով, 73 պատգամավոր՝ ըստ միամանդատ ընտրատարածքների: Վրաստանի ԿԸՀ-ն ընտրությունների երկրորդ փուլ է նշանակել 50
ընտրատարածքում:
«2016 թվականի հոկտեմբերի 8-ի խորհրդարանի ընտրությունների արդյունքներով՝ համամասնական համակարգով հինգ տոկոսի արգելքը հաղթահարել է երեք քաղաքական սուբյեկտ՝ «Միասնական ազգային շարժումը», հավաքելով ձայների 27,11 տոկոսը, ստացել է 27 մանդատ, «Հայրնեասերների դաշինքը»՝ 5,01 տոկոս ձայներով ստացել է 6 մանդատ և «Վրացական երազանքը»՝ 48,68 տոկոս ձայներով՝ 44 մանդատ»,- հայտնում Է ԿԸՀ-ն:
Գերատեսչությունից նաև  նշում են, որ մեծամասնական համակարգով առաջին փուլում 50 տոկոսի արգելքը կարողացել է հաղթահարել 23 թեկնածու, և նրանք բոլորն էլ ներկայացված էին «Վրացական երազանք» կուսակցությունից: Հետևաբար քվեարկության առաջին փուլի արդյունքում իշխող կուսակցությունն արդեն ստացել է 67 պատգամավորական տեղ:
Վրաստանի խորհրդարանի վերջանական կազմը հայտնի կդառնա քվեարկության երկրորդ փուլի արդյունքում, որը կկայանա հոկտեմբերի 30-ին:

Три партии прошли в парламент Грузии
Центральная избирательная комиссия Грузии опубликовала окончательные результаты первого тура парламентских выборов, согласно которым в законодательный орган по пропорциональной системе попали три политические силы, передает РИА Новости.
Парламентские выборы прошли 8 октября по смешанной избирательной системе: 77 человек избирались по партийным спискам (по пропорциональной системе), 73 депутата — по одномандатным округам (по мажоритарной системе). ЦИК Грузии назначил второй тур в 50 округах.
«По итогам парламентских выборов 8 октября 2016 года, по пропорциональной системе пятипроцентный барьер преодолели три политических субъекта: «Единое национальное движение», набрав 27,11%, получило 27 мандатов, «Альянс патриотов» с 5,01% — 6 мандатов и партия «Грузинская мечта» с 48,68% — 44 мандата», — сообщает ЦИК.
Ведомство также отмечает, что по мажоритарной системе в первом туре 50-процентный барьер смогли преодолеть 23 кандидата и все они были представлены партией «Грузинская мечта». Следовательно, по итогам первого тура голосования партия власти "Грузинская мечта» уже получила 67 депутатских мест.
Точный состав парламента Грузии станет известен после подсчета голосов по итогам второго тура голосования, который состоится 30 октября.