Տաջիկ սահմանապահները կրակ են բացել աֆղան թմրավաճառների ուղղությամբ
Տաջիկ սահմանապահներն Աֆղանստանի հետ սահմանային անցակետերից մեկում կանխել են աֆղանցի թմրավաճառների կողմից արգելված թմրամիջոցների ներկրման փորձը,  հայտնում է «Интерфакс»-ը:
Մաքսանենգների կողմից պետական սահմանն ապօրինի հատելու փորձի ժամանակ տաջիկ սահմանապահները կրակ են բացել:
Դեպքի վայրում հայտնաբերվել եւ առգրավվել է շուրջ 15 կգ թմրանյութ, AKM-47 ավտոմատ, 56 հատ մարտական փամփուշտ:
Տաջիկստանի ազգային անվտանգության պետական կոմիտեի սահմանապահ զորքերի մամուլի ծառայության ղեկավար Մուհամմեդ Ուլուգխոջաեւի խոսքով՝ փոխհրաձգությունը սկսվել է այն բանից հետո, երբ անհայտ զինված անձինք չեն ենթարկվել սահմանապահների պահանջին:
«Չկարողանալով դիմադրել՝ թմրանյութերի մաքսանենգությամբ զբաղվողները փախուստի են դիմել սահմանային տարածքից», - հավելել է նա:

Таджикские пограничники открыли огонь по афганским наркоторговцам
Таджикские пограничники предотвратили попытку провоза запрещенных наркотических веществ афганскими наркоторговцами на одном из пограничных пунктов между двумя странами, передает «Интерфакс».
Сообщается, что в ходе незаконного перехода государственной границы контрабандистами таджикские пограничники открыли огонь.
На месте происшествия было найдено и изъято примерно 15 кг наркотических веществ каннабисной группы, один автомат АКМ-47 с магазином и 56 штук боевых патронов.
По словам начальника пресс-центра пограничных войск госкомитета национальной безопасности Таджикистана Мухаммеда Улугходжаева, перестрелка началась после того, как неизвестная вооруженная группа не подчинилась требованиям военнослужащих.
«Не сумев оказать сопротивление, наркоконтрабандисты скрылись на сопредельной территории», — добавил он.