Ֆիլիպինցի սենատորը կոչ է անում հետաքննություն սկսել նախագահի նկատմամբ
Ֆիլիպինների սենատոր Լեյլա դե Լիման Միջազգային քրեական դատարանին կոչ է արել հետաքննություն սկսել թմրանյութերի դեմ պայքարող նախագահ Ռոգրիդո Դուտերտեի նկատմամբ, որի հետևանքով մոտ 3 հազար մարդ է զոհվել, հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով Guardian-ին:
«Նրան արդեն հարկավոր է սկսել մտածել սպանությունների հետաքննության մասին՝ որպես մարդկության դեմ  հանցագործությունների» ,- պարբերականին տված հարցազրույցում հայտարարել է դե Լիման:
Ինչպես գրում է թերթը, սենատորը Դուտերտեի ամենախիստ ընդդիմախոսներից է: Նշվում է, որ նրան արդեն կոռուպցիայի և  նարկոբարոնների հետ կապերի մեղադրանքներ են առաջադրել:
Մայիսին ընտրված նախագահ Դուտերտեն թմրամոլների և թմրավաճառների դեմ լայնածավալ արշավ է սկսել: Ոստիկանության վերջին տվյալների համաձայն՝ Դուտերտեի իշխանության գալուց ի վեր երկրում թմրավաճառության հետ կապված մոտ 3 հազար մարդ է սպանվել, այդ թվում՝ այդ ոլորտում հետաքննությունների ընթացքում: Միջազգային հանրությունը բազմիցս դատապարտել է պայքարի այս մեթոդները:

Филиппинский сенатор призывает начать расследование против президента
Сенатор Филиппин Лейла де Лима призвала Международный уголовный суд провести расследование в отношении президента Родриго Дутерте, ведущего борьбу с наркоманами, в результате которой погибли около 3 тысяч человек, сообщает РИА Новости со ссылкой на Guardian.
«Ему уже следует начать думать о расследовании или начать следствие в отношении убийств в качестве преступлений против человечности», — заявила де Лима в интервью изданию.
Как пишет газета, сенатор является самым видным противником Дутерте. Отмечается, что ей уже были предъявлены обвинения в коррупции и связях с наркобаронами.
Избранный в мае Дутерте выступает за полномасштабную борьбу с наркозависимыми людьми, а также теми, кто распространяет наркотики. Согласно последним данным полиции, с момента прихода к власти Дутерте в стране были убиты около 3 тысяч человек, связанных с наркоторговлей, в том числе в ходе расследования преступлений в этой сфере. Мировая общественность неоднократно осуждала методы борьбы с наркоторговлей в стране.