Վրաստանում ալպինիստը նշանակվել է երկրի ԱԱԽ-ի քարտուղարի պաշտոնում
Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին երկուշաբթի կայացած հատուկ ճեպազրույցի ժամանակ վերաինտեգրացման պետնախարարի նախկին տեղակալ, ալպինիստ Դավիթ Ռակվիաշվիլիին նշանակել է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար, հայտնում է Sputnik-Georgia-ն:
Ազգային ԱԽ-ի քարտուղարի պաշտոնը թափուր էր մնացել այն բանից հետո, երբ նախկին քարտուղար Իրինա Իմերլիշվիլին նշանակվել էր Վրաստանի Սահմանադրական դատարանի դատավոր:
«Նա (Ռակվիաշվիլին) լուրջ փորձ ունի, եղել Է վերաինտեգրացման պետնախարարի տեղակալ, մասնակցել Է Ժնեւի բանակցություններին, միջադեպերի կանխման մեխանիզմին (ՄԽՄ): Ելնելով դրանից՝ նա լուրջ փորձ ունի ԱՄՆ-ի հետ, նաև ռուսական կողմի հետ հարաբերությունների տեսակետից», - ասել է Մարգվելաշվիլին:

Секретарем Совбеза Грузии назначен альпинист
Президент Грузии Георгий Маргвелашвили на специальном брифинге в понедельник назначил бывшего заместителя госминистра по реинтеграции, альпиниста Давида Раквиашвили секретарем Совета национальной безопасности.
Должность секретаря Совета национальной безопасности стала вакантной, после того как прежний секретарь Ирина Имерлишвили стала судьей Конституционного суда Грузии.
«У него (Раквиашвили – прим. ред.) серьезный опыт, он был заместитель госминистра по реинтеграции, участвовал в Женевских переговорах, в механизме превенции инцидентов (МПРИ). Исходя из этого, у него серьезный опыт с точки зрения отношений с США, а также с российской стороной», — сказал Маргвелашвили.