Եվրախորհրդարանը Ժան Մարի լե Պենին զրկել է անձեռնմխելիությունից
Եվրախորհրդարանը Ազգային ճակատ կուսակցության հիմնադիր Ժան Մարի լե Պենին զրկել է անձեռնմխելիությունից: Ինչպես հայտնում է ТАСС-ն, այդ հարցի շուրջ քվեարկությունն անցկացվել է Ստրասբուրգում ԵԽ-ի նստաշրջանի ընթացքում:
Ժան Մարի լե Պենին խորհրդարանական անձեռնմխելիությունից զրկելու պահանջով դիմել էր Ֆրանսիան. Ազգային ճակատի նախկին առաջնորդը որպես մեղադրյալ է ներկայացված հրեական արմատներով ֆրանսիացի հայտնի երգիչ Պատրիկ Բրյուելի վերաբերյալ հակասեմական արտահայտությունների գործով:
Սկանդալը Ֆրանսիայում ծավալվել է դեռ 2014 թվականին: Այն ժամանակ Ժան Մարի լե Պենի նկատմամբ քննադատությամբ հանդես եկավ նույնիսկ նրա դուստրը՝ Մարին լե Պենը, նաև Ազգային ճակատի գործող ղեկավարությունը:

Европарламент лишил иммунитета Жан-Мари Ле Пена
Европарламент (ЕП) лишил иммунитета основателя партии Национальный фронт Жан-Мари Ле Пена. как сообщает ТАСС, голосование по этому вопросу состоялось в ходе сессии ЕП в Страсбурге.
Запрос на лишение парламентского иммунитета в отношении Жан-Мари Ле Пена был направлен Францией: бывший лидер Нацфронта проходит в качестве обвиняемого по делу об антисемитских высказываниях в отношении известного французского певца с еврейскими корнями Патрика Брюэля.
Скандал разразился во Франции еще в 2014 году. Тогда с критикой в отношении Жан-Мари Ле Пена выступила даже его дочь - Марин Ле Пен, а также действующее руководство Нацфронта.