WikiLeaks. Apple-ն իր օգտատերերի տվյալները փոխանցում է ԱՄՆ իշխանություններին
Apple ընկերությունն իր սարքերի օգտատերերի մասին տվյալներ է փոխանցում ԱՄՆ-ի իշխանություններին հետաքննություններ անցկացնելու համար: Ինչպես հայտնում է ТАСС-ն, այս խոստովանությունը տեղ է գտել iPhone սմարթֆոններ արտադրող ընկերության փոխնախագահ Լիզա Ջեքսոնի էլեկտրոնային նամակում, որը նա գրել է Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ-ի նախագահի թեկնածու Հիլարի Քլինթոնի նախընտրական շտաբի ղեկավար Ջոն Փոդեսթային:
Ուղերձը, որը հոկտեմբերի 26-ին հրապարակվել է WikiLeaks-ը, թվագրված է 2015 թվականի դեկտեմբերի 20-ով. դրանում ասվում է, որ Apple-ը մտադիր է այդ պրակտիկան շարունակել ապագայում:
«Խնդրում եմ, նկատի ունեցեք, որ Apple-ը շարունակելու է աշխատանքն իրավապահ մարմինների հետ»,-ասված է Լիզա Ջեքսոնի՝ շրջակա միջավայրի պահպանության, քաղաքականության և սոցիալական նախաձեռնությունների գծով ընկերության փոխնախագահի նամակում:
Այդ ուղերձը պատկանում է այն նամակների թվին, որոնք հաքերների կողմից հափշտակվել են Ջոն Պոդեստի էլեկտրոնային փոստից և փոխանցվել WikiLeaks-ին:

WikiLeaks: Apple передает властям США данные о пользователях
Компания Apple передает властям США данные о пользователях своих устройств для проведения расследований. Как сообщает ТАСС, такое признание содержится в электронном письме вице-президента компании-производителя смартфонов iPhone Лизы Джексон Джону Подесте, главе предвыборного штаба кандидата в президенты США от Демократической партии Хиллари Клинтон. Послание, опубликованное в среду организацией WikiLeaks, датировано 20 декабря 2015 года, в нем говорится, что Apple намерена продолжить подобную практику в будущем.
«Пожалуйста, имейте в виду, что Apple продолжит работу с правоохранительными органами», - говорится в письме Лизы Джексон, вице-президента компании по охране окружающей среды, политике и социальным инициативам. Это послание входит в число писем, похищенных хакерами с электронной почты Джона Подесты и переданных WikiLeaks.