Դուտերտեն խոստացել է ազատել Ֆիլիպիններն օտարերկրյա զորքերի ներկայությունից
Երկու տարվա ընթացքում Ֆիլիպինները կազատվի երկրում օտարերկրյա զորքերի ներկայությունից, հայտարարել է ֆիլիպինցի նախագահ Ռոդրիգո Դուտերտեն, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Հաջորդող երկու տարիներին մեր երկիրը կազատվի օտարերկրյա զորքերից: Ուզում եմ, որ նրանք հեռանան», - Տոկիոյում դասախոսության ժամանակ հայտարարել է Դուտերտեն, որի ելույթից հատվածներ է ցուցադրել TBS հեռուստաալիքը:
Ճապոնիա այցը Ֆիլիպինների նախագահը սկսել է նախօրեին:
Ավելի վաղ նա հայտարարել էր, որ ժամանակն է՝ Ֆիլիպինները հրաժեշտ տա ԱՄՆ-ին, սակայն ավելի ուշ Դուտերտեն ավելի մեղմ արտահայտությունների էր անցել՝ պարզաբանելով, որ իր երկիրը չի կարող խզել ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները, այլ պարզապես Ֆիլիպինները «կարիք չունի իր քաղաքականությունը կապել ԱՄՆ-ի քաղաքականության հետ»:

Дутерте обещает вывести иностранные войска из страны к 2018 году
Филиппины освободятся от иностранного военного присутствия в стране в течение двух лет, заявил филиппинский президент Родриго Дутерте, передает РИА Новости.
«В последующие два года моя страна будет свободной от присутствия иностранных войск. Я хочу, чтобы они убрались вон», — сказал Дутерте на лекции в Токио, отрывок которой показан в эфире телеканала TBS.
Президент Филиппин начал свой визит в Японию накануне.
Ранее президент Филиппин заявил, что для его страны пришло время «распрощаться» с США. Однако позже Дутерте перешел на более мягкий тон, уточнив, что его страна не может разорвать отношения с США, а Филиппинам «нет нужды увязывать свою политику с политикой США».