Ունենք քաղաքական կամք բարեփոխումների իրականացման համար. Էդուարդ Շարմազանով
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հոկտեմբերի 26-ին ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի քաղաքական հարցերով ավագ խորհրդատու Օլեքսանդր Պավլյուկին, տեղեկացնում են ԱԺ լրատվական ծառայությունից:
Հյուրը հետաքրքրված էր քաղաքական առաջիկա զարգացումներով, մասնավորապես մեր երկրում անցկացվելիք խորհրդարանական ընտրություններով, նոր ձևավորված կառավարության գործունեությամբ եւ առաջիկա քայլերով:
Էդուարդ Շարմազանովը մանրամասն ներկայացրել է սահմանադրական բարեփոխումներից հետո ստեղծված իրավիճակը` նշելով, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները կարևոր իրադարձություն են լինելու մեր երկրի հասարակական և քաղաքական կյանքում:
Խոսելով կառավարության գործունեության մասին` Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ ՀՀ իշխանությունը պաշտպանում է նոր կառավարության` բարեփոխումներին միտված ռազմավարությունը, որը բխում է ՀՀ Նախագահի ծրագրային հիմնադրույթներից:
«ՀՀ կառավարության գերակայություններից է նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարը: Ավելին` մաքսային և հարկային ոլորտներում նախատեսվող լրջագույն քայլերը միտված են լինելու այդ խնդրի հաղթահարմանը: Մենք ունենք քաղաքական կամք բարեփոխումների շարունակական իրականացման համար»,- նշել է ԱԺ փոխնախագահը:
Օլեքսանդր Պավլյուկը նշել է, որ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը շահագրգիռ է Հայաստանի հետ տնտեսական համագործակցությամբ և առաջիկայում կքննարկվեն փոխգործակցության հեռանկարները:

Эдуард Шармазанов: У нас есть политическая воля для последовательной реализации реформ
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов принял сегодня старшего советника по политическим вопросам Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Олександра Павлюка, сообщает пресс-служба парламента Армении.
О.Павлюк интересовался дальнейшими политическими развитиями в Армении, в частности, предстоящими парламентскими выборами, деятельностью и дальнейшими шагами недавно сформированного нового правительства.
Э.Шармазанов подробно представил создавшуюся после конституционных реформ ситуацию, отметив, что предстоящие парламентские выборы – важное событие в общественно-политической жизни Армении.
Коснувшись деятельности правительства, вице-спикер парламента подчеркнул, что власти Армении поддерживают стратегию реформ нового кабинета министров, исходящую из основных положений программы президента Армении.
«Одним из приоритетов правительства Армении является также борьба с коррупцией. Более того, намеченные в таможенной и налоговой сферах серьезные шаги должны быть направлены на преодоление этой проблемы. У нас есть политическая воля для последовательной реализации реформ», - отметил вице-спикер парламента.
О.Павлюк отметил, что ЕБРР заинтересован в экономическом сотрудничестве с Арменией и вскоре будут обсуждены перспективы взаимодействия.