Ղրղզստանի խորհրդարանում հայտարարել են կոալիցիոն մեծամասնությունը ցրելու մասին
Ղրղզստանի խորհրդարանի խոսնակ Չինիբայ Թուրսունբեկովը պալատին տեղեկացրել է կոալիցիոն մեծամասնությունը ցրելու մասին, հայտնում է РИАНовости-ն:
Երկուշաբթի նախագահի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը հայտարարել էր խորհրդարանական մեծամասնության կազմից դուրս գալու մասին: Այս մասին լրագրողներին ասել էր խմբակցության ղեկավար Իսա Օմուրկուլովը:
«Մեծամասնության կոալիցիան դադարեցնում է գոյությունը, ավելի վաղ ստորագրված կոալիցիոն համաձայնագիրը կորցնում է ուժը»,- հայտարարել է Թուրսունբեկովը:
Այդ պահից կոալիցիան պաշտոնապես համարվում է ցրված: Սա նշանակում է, որ նախարարների կաբինետը պետք է հրաժարական տա: Օրենսդրության համաձայն՝ նախարարները կշարունակեն աշխատել՝ որպես ժամանակավոր պաշտոնակատարներ մինչև նոր կաբինետի ձևավորումը:
Եռօրյա ժամկետում նախագահը պետք է նոր կոալիցիա ձևավորելու մանդատ հանձնի խորհրդարանի կուսակցություններից մեկին, որտեղ ներկայում վեց քաղաքական ուժ կա:

В парламенте Киргизии официально заявили о распаде коалиции большинства
Спикер парламента Киргизии Чыныбай Турсунбеков в среду официально известил палату о роспуске коалиции большинства, передает РИА Новости.
В понедельник президентская Социал-демократическая партия Киргизии заявила о выходе из состава парламентского большинства. Лидер фракции Иса Омуркулов заявил журналистам, что его партия «политически несовместима» с двумя коллегами по коалиции – партиями «Онугуу-Прогресс» и «Ата-Мекен».
Спикер сообщил, что получил официальное письмо, извещающее о выходе СДПК из правящего большинства.
«Коалиция большинства прекращает свое существование, ранее подписанное коалиционное соглашение теряет силу», — сказал Турсунбеков.
С этого момента коалиция считается распавшейся официально, что означает отставку сформированного ею кабинета министров. Согласно законодательству Киргизии, министры продолжат работу как исполняющие обязанности до формирования нового кабинета.
В течение трех дней после поступления извещения от палаты президент должен вручить мандат на формирование новой коалиции одной из партий входящих в Жогорку Кенеш (парламент)