Մեր պետականությունը գլխատվեց. Վազգեն Սարգսյանն անփոխարինելի է. Էդուարդ Շարմազանով
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի խոսքով՝ 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ի միջադեպը լուրջ հարված էր երկրի զարգացմանը:
«Դա մեծ հարված էր մեր պետականությանը: Այն գլխատվեց: Ինձ համար փաստ է, որ Վազգեն Սարգսյանն անփոխարինելի է», -լրագրողների հետ զրույցում ասաց Էդուարդ Շարմազանովը:
Վերջինս չցանկացավ խոսել մեղավորների մասին՝ պնդելով, որ ինքն այդ ժամանակ քաղաքականության մեջ չի եղել, ինքն ամեն ինչ չի տեսել, բացի այդ էլ՝ չի տիրապետում համապատասխան դատական գործերին: Է. Շարմազանովն ընդգծեց, որ ինքը կարող է հնչեցնել միայն քաղաքական գնահատական:
«Ինչքան ինձ տեղյակ է հանցագործները, գոնե հանցագործություն իրականացնողները պատժված են: Չգիտեմ նոր բաներ կբացահայտվեն, թե՝ ոչ: Եթե Միացյալ նահանգների նման երկրում Քենեդու սպանության առեղծվածը դեռևս ամբողջությամբ պարզ չէ, ապա Հայաստանի նման երկրում ինչպե՞ս կարող ես հերքել կամ հաստատել դեպի բացահայտումը», - ասաց նա:
Վերջինս նշեց, որ 1999 թ-ի հոկտեմբերի 27-ից պետք է լուրջ դասեր քաղել և հասնել նրան, որպեսզի երկրում որևէ մեկը չկարողանա կրակել ոչ ընդդիմության, ոչ իշխանության, ոչ ոստիկանի, ոչ էլ քաղաքացու վրա:

Шармазанов: Наше государство было обезглавлено. Вазген Саркисян был незаменим
Вице-спикер Национального собрания Эдуард Шармазанов считает, что теракт в парламенте Армении 27 октября 1999 года стал серьезным ударом для развития страны.
«Это было ударом по нашей государственности. Наше государство было обезглавлено. Для меня факт, что Вазген Саркисян был незаменим», - заявил Эдуард Шармазанов в беседе с журналистами.
Вице-спикер парламента не захотел говорить о виновных, утверждая, что он в это время не занимался политикой и не видел всего, кроме того, не обладает информацией о соответствующих судебных делах. Э.Шармазанов подчеркнул, что может дать произошедшему только политическую оценку.
«Насколько я знаю, преступники, по крайней мере, те, кто совершил преступление, наказаны. Не знаю, выяснятся новые обстоятельства или нет. Если в такой стране как Соединенные Штаты тайна убийства Кеннеди все еще не полностью раскрыта, то можно ли опровергать или подтверждать раскрытие убийства в такой стране как Армения», - сказал он.
Он отметил, что из событий 27 октября 1999 года нужно извлечь серьезный урок и достичь того, чтобы в стране кто-либо не мог стрелять ни в оппозицию, ни во власть, ни в полицейского, ни в гражданина.