Էրդողանն ու Օբաման քննարկել են Սիրիայում և Իրաքում տիրող իրավիճակը
Թուրքիայի  և  ԱՄՆ նախագահները՝  Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ու Բարաք Օբաման, հեռախոսային բանակցությունների ժամանակ քննարկել են Սիրիայում և Իրաքում տիրող իրավիճակը՝ քննարկելով «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարը, ասված է Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի տարածած հայտարարության մեջ, փոխանցում է РИА Новости-ն։
«Կողմերը կարծիքներ են փոխանակել ահաբեկչական խմբավորումներին հակազդելու հարցով։ ԱՄՆ նախագահը բարձր է գնահատել ԻՊ գրոհայինների դեմ Անկարայի քայլերը, այդ թվում՝ Սիրիայի ազատ բանակի աջակցությունը։ Կողմերը նաև ընդգծել են Իրաքի հյուսիսում Քրդական բանվորական կուսակցության գործունեության անթույլատրելիությունը»,– ասված է հաղորդագրության մեջ։
ԱՄՆ նախագահը գոհունակություն է հայտնել Անկարայի և Բաղդադի միջև Իրաքում ԻՊ–ի դեմ պայքարին Թուրքիայի ներգրավվածության կապակցությամբ։ Երկու նախագահները հայտարարել են, որ պաշտպանում են Իրաքի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը՝ ընդգծելով ԻՊ–ի և Քրդական բանվորական կուսակցության զինյալներից Մոսուլն  ազատագրելու գործողությունների անհրաժեշտությունը։

Эрдоган и Обама обсудили ситуацию в Сирии и Ираке
Президенты Турции и США Тайип Эрдоган и Барак Обама в переговорах по телефону обсудили ситуацию в Сирии и Ираке, в частности, борьбу с террористической группировкой «Исламское государство» (Запрещенное в России), говорится в сообщении администрации турецкого лидера, передает РИА Новости.
«Состоялся обмен мнениями относительно будущих шагов в вопросе противодействия террористическим группировкам. Президент США высоко оценил шаги Анкары в борьбе с боевиками ИГ, в том числе поддержку Турцией действий (оппозиционной) Свободной сирийской армии в зачистке от террористов приграничных с Турцией районов Сирии. Главы государств сошлись во мнении о необходимости консолидации усилий по вопросу противодействия терроризму, подчеркнули неприемлемость деятельности запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана (РПК) на севере Ирака», — говорится в сообщении.
Президент США выразил удовлетворение диалогом между Анкарой и Багдадом по вопросу участия Турции в борьбе с ИГ в Ираке. Оба лидера заявили о поддержке суверенитета и территориальной целостности Ирака, подчеркнув при этом важность освобождения региона от ИГ и РПК и необходимость внимательного подхода к осуществлению операции в районе Мосула.