Գյուղնախարարն Իտալիայի դեսպանի հետ քննարկել է երկկողմ համագործակցությունը
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջովաննի Ռիչուլլիին, տեղեկացնում են Գյուղատնտեսության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Ողջունելով հյուրին` նախարարը կարևորել է ագրարային ոլորտում հայ-իտալական փոխգործակցության զարգացումը` բարձր գնահատելով դեսպան Ռիչուլլիի ներդրած ջանքերը երկկողմ ծրագրերի իրականացման գործում:
«Իտալիան և Հայաստանն ունեն սոցիալ-մշակութային բազմաթիվ ընդհանրություններ, գյուղատնտեսության ոլորտում համագործակցության լավ ավանդույթներ, ինչն ամուր հիմք է գործակցությունը զարգացնելու, երկու երկրների միջև բիզնես կապերի աշխուժացման և նոր ներդրումային նախաձեռնությունների իրականացման համար»,-նշել է նախարար Իգնատի Առաքելյանը:
Իր հերթին դեսպան Ռիչուլլին կարևորել է  Հայաստանի և Իտալիայի գյուղատնտեսության նախարարությունների միջև 2014 թվականին ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակում նախատեսված միջոցառումների իրականացման համար առավել ակտիվ քայլերի ձեռնարկումը և հավելել, որ կներդնի առավելագույն ջանքեր, որպեսզի Հայաստանը տեսանելի դառնա իտալական ներդրողների համար, քանի որ նրանք հետաքրքված են, սակայն բավականաչափ տեղեկացված չեն Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտի մասին:
Այս համատեքստում նախարարը տեղեկացրել է, որ բիզնես միջավայրի խթանման նպատակով այժմ մշակվում են  գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացմանն ուղղված բիզնես-նախագծեր, որոնք  կհրապարակվեն նախարարության պաշտոնական կայքում, և  բոլոր շահագրգիռ գործարարները հնարավորություն կունենան ծանոթանալ և շահավետ ներդրումներ իրականացնել:
Իգնատի Առաքելյանը նաև առաջարկել է քննարկել Վայոց ձորի մարզում փոքր գյուղացիական տնտեսությունների մասնակցությամբ գինեգործական արտադրամասի հիմնման հնարավորությունը` ընդգծելով, որ նախարարությունը պատրաստակամ է բոլոր քայլերը ձեռնարկել նման ծրագրերին աջակցելու նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել  նաև երկու երկրներում կոոպերատիվների գործունեությանն առնչվող, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:

Министр сельского хозяйства обсудил с послом Италии двустороннее сотрудничество
Министр сельского хозяйства Игнатий Аракелян принял сегодня Чрезвычайного и Полномочного посла Италии в Армении Джованни Ричулли, сообщает пресс-служба министерства сельского хозяйства.
Приветствуя гостя, министр отметил важность развития армяно-итальянского взаимодействия в сфере сельского хозяйства, высоко оценив вклад посла Джованни Ричулли в реализацию двусторонних программ.
«Между Арменией и Италией есть различные социально-культурные общности, хорошие традиции сотрудничества в сфере сельского хозяйства, а также прочная база для развития взаимодействия, активизации бизнес-связей и осуществления новых инвестиционных инициатив», - заявил министр.
Посол Джованни Ричулли в свою очередь подчеркнул важность осуществления максимально активных шагов для реализации мероприятий, предусмотренных подписанным в 2014 году между министерствами сельского хозяйства Армении и Италии меморандумом о взаимопонимании. Дипломат отметил, что приложит максимальные усилия для активизации инвестиций в Армению, поскольку итальянские инвесторы заинтересованы в этом, однако недостаточно информированы о сфере сельского хозяйства Армении.
В данном контексте министр отметил, что в настоящее время для стимулирования бизнес-среды разрабатываются проекты, нацеленные на развитие сельскохозяйственной сферы. Игнатий Аракелян предложил также возможность основания винодельческих производств с участием небольших крестьянских хозяйств в Вайоц Дзоре. Он отметил, что министерство намерено предпринять все шаги для поддержки таких программ.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями вокруг вопросов, касающихся деятельности сельскохозяйственных кооперативов в двух странах, а также других представляющих взаимный интерес вопросов.