Հայաստանի վարչապետը ռուսական ОГК-2 ընկերության բաժնետոմսերի սեփականատեր է դարձել
Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ռուսական ОГК-2 ընկերության (Մեծածախ էներգաարտադրող ընկերություն) 0,009 բաժնետոմսերի սեփականատերն է դարձել, հաղորդում է «Ֆինամը»:
Կ.Կարապետյանը հանդիսանում է ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ:
Բաժնետոմսեր տրամադրելու մասին որոշումը կայացվել է դեռ 2016-ի հունիսին՝ որպես 2015-ին կատարած աշխատանքի պարգևատրում:
Մինչ այդ Կ.Կարապետյանը ընկերության բաժնետոմսերի սեփականատեր չի եղել, և նրա մասնաբաժինը ընկերությունում փոխվել է հոկտեմբերի 26-ին:
Կ.Կարապետյանը նաև ТГК-1 և «Мосэнерго» ընկերությունների տնօրենների խորհրդի անդամ է: Դրանք «Газпром энергохолдинг»-ի մաս են համարվում:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ դեկտեմբերի 21-ին «ТГК-1» ընկերության տնօրենների խորհրդի նոր կազմ է ընտրվելու, քանի որ Կարեն Կարապետյանը՝ որպես վարչապետ, ըստ Հայաստանի Սահմանդրության, չի կարող միաժամանակ պաշտոն զբաղեցնել մասնավոր ընկերությունում:
«ТГК-1» ընկերությունը 53 էլեկտրակայան է միավորում Սանկտ Պետերբուրգում, Կարելիայում, Լենինգրադի և Մուրմանսկի մարզերում:

Премьер Армении стал владельцем акций генерирующей компании ОГК-2
Премьер-министр Армении и член совета директоров ОГК-2 (Оптовая генерирующая компания) Карен Карапетян стал владельцем 0,009% капитала ОГК-2, следует из материалов компании. Об этом сообщает «Финам».
Доля Карапетяна в компании изменилась 26 октября. До этого он не владел акциями ОГК-2.
Полученные К.Карапетяном акции являются вознаграждением по итогам работы в 2015 году. Решение принималось годовым собранием акционеров компании в июне 2016 года.
К.Карапетян также является членом советов директоров входящих в "Газпром энергохолдинг" ОГК-2, ТГК-1 и "Мосэнерго".
Акционеры ПАО "Территориальная генерирующая компания-1" ("ТГК-1") на внеочередном собрании 21 декабря рассмотрят вопросы о прекращении полномочий действующего состава совета директоров и избрании его нового состава в связи с назначением К.Карапетяна на должность премьера Армении.