Նախագահը ներկա է գտնվել «Երևան շոու-2016» ոսկերչական ցուցահանդեսի և «Երևան տոնավաճառ» առևտրի կենտրոնի բացման արարողություններին
27/10/2016 15:17
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր «Մերիդիան» ցուցահանդեսային կենտրոնում ներկա է գտնվել հոկտեմբերի 27-30-ը անցկացվող «ՋՈՒՆՎԵՔՍ Երևան շոու-2016» ոսկերչական միջազգային ցուցահանդեսի բացմանը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Ցուցահանդեսային կենտրոնը տեղակայված է ոսկերչական ազատ տնտեսական գոտու տարածքում, որից օգտվող տնտեսվարողներն օգտվում են հարկային և մաքսային արտոնություններից: Հանրապետության նախագահը շրջել է «Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության» (AJA) կողմից արդեն վեցերորդ տարին կազմակերպվող ցուցահանդեսում, որին մասնակցում են աշխարհի տարբեր երկրներից հայտնի ոսկերչական ընկերություններ, անհատ ոսկերիչներ, փորձագետներ: Հանրապետության նախագահը շրջել է ցուցահանդեսի տաղավարներով, դիտել հայրենական և արտերկրյա ընկերությունների ներկայացրած ոսկերչական իրերը, ոսկերչական արտադրության սարքավորումները, ծանոթացել այդ ընկերությունների գործունեությանն ու հետագա ծրագրերին։
Նախագահն այսօր ներկա է գտնվել նաև «Երևան» տոնավաճառ առևտրի կենտրոնի բացմանը: Կենտրոնի ստեղծումը նախաձեռնել է «ՍԻԼ Կոնցեռն» ընկերությունը: Հանրապետության Նախագահին շրջայցի ընթացքում հիշյալ ընկերության պատասխանատուները ներկայացրել են առաջին փուլի շրջանակներում իրականացված աշխատանքները, կատարված ներդրումները, բացված նոր աշխատատեղերը, ինչպես նաև զարգացման առաջիկա ծրագրերը, մասնավորապես՝ երկրորդ փուլում նախատեսվող աշխատանքները:
Նշվել է, որ 2016 թ. հունվարից մինչև հոկտեմբեր տոնավաճառի շինարարության աշխատանքներում մշտապես ներգրավված են եղել ավելի քան 250 աշխատակից, որոնց միջին ամսական աշխատավարձը կազմել է 200.000 ՀՀ դրամ: Տոնավաճառի առաջին փուլով շահագործման հանձնված հատվածում կբացվի 550 աշխատատեղ՝ ամսական միջինը 150.000 ՀՀ դրամ աշխատավարձով: Կառույցի այս փուլի ներդրումները, պատասխանատուների հավաստմամբ, կազմել են շուրջ 2 մլրդ 500 մլն ՀՀ դրամ: Երկրորդ փուլի իրականացման արդյունքում 2017 թ. ամռանը Երևանը կունենա 43 000 քմ տարածքով, 850 մանրածախ և մեծածախ առևտրի համար նախատեսված վաճառքի տաղավարներով հագեցված և ժամանակակից բոլոր պահանջներին համապատասխանող տոնավաճառ, որտեղ կբացվի շուրջ 1000 աշխատատեղ՝ միջին ամսական 150 000 ՀՀ դրամ աշխատավարձով:

Президент Армении присутствовал на открытии ювелирной выставки «JUNWEX Yerevan Show 2016»
Президент Армении Серж Саргсян сегодня в выставочном центре «Меридиан» присутствовал на открытии международной ювелирной выставки «JUNWEX Yerevan Show 2016». Подробности представляет пресс-служба главы армянского государства.
Выставочный центр расположен в ювелирной свободной экономической зоне, и здесь хозяйствующие субъекты пользуются налоговыми и таможенными льготами.
В организуемой уже в 6-й раз Всемирным союзом армянских ювелиров (AJA) выставке участвуют известные ювелирные компании и эксперты из разных стран мира.
Президент Саргсян обошел павильоны выставки, посмотрел представленные отечественными и иностранными компаниями ювелирные изделия, оборудование ювелирного производства, ознакомился с деятельностью и дальнейшими программами этих компаний.
Президент Серж Саргсян сегодня присутствовал также на открытии торгового центра «Ереван». Инициатором создания центра является концерн «Сил». Ответственные лица данной компании представили президенту выполненные в рамках первого этапа работы, инвестиции, созданные рабочие места, а также предстоящие программы развития, в том числе и запланированные в рамках второго этапа работы.
Так, с января по октябрь 2016 года в строительных работах в центре на постоянной основе были заняты свыше 250 человек (со средней ежемесячной зарплатой в 200 тыс. драмов). На уже открывшейся части ярмарки будет создано 550 рабочих мест (со средней ежемесячной зарплатой в 150 тыс. драмов).
После реализации второго этапа, летом 2017 года, в Ереване появится ярмарка, вмещающая 850 павильонов для оптовой и розничной торговли и соответствующая всем современным требованиям. Откроется около 1000 новых рабочих мест.