Քերի. Սիրիայի հարցի կարգավորումն առանց Իրանի և Ռուսաստանի մասնակցության անհնարին է
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հայտարարել է, որ Սիրիայի  հարցի կարգավորումն առանց Իրանի և Ռուսաստանի մասնակցության անհնարին է, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Ահա թե ինչու էինք մենք մեկ տարի առաջ հավաքել Սիրիայի աջակցության միջազգային խումբ, որը ներառել է հակամարտության մեջ ներքաշված բոլոր երկրները, այդ թվում՝ Ռուսաստանն ու Իրանը», - ասել է Քերին Չիկագոյում միջազգային հարցերով խորհրդում ելույթ ունենալով՝ նշելով, որ Ռուսաստանն ու Իրանը ներքաշված են հակամարտությունում և նրանց բացառումը համաձայնագրից կնշանակի նոր խնդիրների ստեղծում։
Քերին հավելել է, որ դեռևս հավատում է, որ կհաջողվի հակամարտությունը կարգավորել «դիվանագիտության օգնությամբ, չնայած դա այնքան էլ հեշտ չէ»։

Керри: решение вопроса урегулирования в Сирии невозможно без Ирана и России
Госсекретарь США Джон Керри заявил, что решение вопроса урегулирования в Сирии невозможно без Ирана и России, исключение этих стран из переговорного процесса означало бы создание новых проблем, передает РИА Новости.
«Вот почему год назад мы собрали международную группу поддержки Сирии, которая включала все страны, вовлеченные в конфликт. В том числе и Россию, и Иран. Кто-то говорит: зачем вы сидите за столом переговоров с этими ребятами? Потому что они вовлечены, становиться частью соглашения без них, значит создавать новые проблемы», — сказал Керри, выступая в совете Чикаго по международным отношениям.
Керри добавил, что все еще верит, что урегулировать конфликт в Сирии удастся с помощью дипломатии, хотя это и не так просто.