Խամենեին կասկածի տակ է առել ահաբեկչությանը հակազդելու հարցում Արևմուտքի անկեղծությունը
Իրանի գերագույն ղեկավար այաթոլլա Ալի Խամենեին կասկածի տակ է առել Սիրիայում ահաբեկչությունն արմատախիլ անելու հարցում արևմտյան երկրների կոալիցիայի մտադրությունների անկեղծությունը,  հայտնում է РИА Новости-ն:
«Այդ պետություններն իրենց բոլոր հարցերը դիտարկում են սեփական շահերի պրիզմայով և  չեն մտածում ինչպես Սիրիայում, այնպես էլ Իրաքում ահաբեկչությունն արմատախիլ անելու մասին», - ասել է Խամենեին:
«ԱՄՆ-ն և արևմտյան մի շարք երկրներ պահանջում են փոխել Սիրիայի կառավարությունը, մինչդեռ պատերազմն ավարտվելու համար անհրաժեշտ է բացահայտել այն սանձազերծողներին և հակամարտությանը նպաստող գործոնները», - չորեքշաբթի հայտարարել է Իրանի առաջնորդը Ֆինլանդիայի նախագահի հետ կայացած հանդիպմանը:
Խամենեին նաև հայտարարել է, որ Սիրիայի հարցում Իրանի բռնած դիրքը խելամիտ է և հիմնված Սիրիայի ժողովրդի ու օրինական

Хаменеи усомнился в искренности Запада в противодействии терроризму
Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи поставил под сомнение искренность намерений коалиции западных стран в искоренении терроризма в Сирии и Ираке, передает РИА Новости.
«Эти государства все свои вопросы рассматривают через призму собственных интересов и не думают об искоренении терроризма как в Сирии, так в Ираке», — сказал Хаменеи касательно заявлений и действий США и ряда других западных стран по противоборству терроризму.
«США и ряд западных стран требуют смены правительства в Сирии, в то время как для окончания войны необходимо выявить ее зачинателя и факторы, способствовавшие разжиганию», — заявил в среду верховный лидер Ирана во время встречи с президентом Финляндии Саули Ниинистё.
Хаменеи также считает позицию, занятую Ираном по сирийскому вопросу, разумной, основанной на принципе поддержки народа и законного правительства в Сирии.