Մեխանիզմներ կմշակվեն պատգամավորներին Ազգային ժողով բերելու համար
«ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի նախագիծը մշակելու է մեխանիզմներ պատգամավորներին Ազգային ժողով բերելու և խորհրդարանի աշխատանքներին մասնակից դարձնելու համար։ Այս մասին նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը։
Վերջինս ընդգծեց, որ խմբակցություններում գումարվող նիստերը կհամարվեն լեգիտիմ, եթե դրան ներկա լինեն խմբակցության անդամների կեսից ավելին։  Բացի այդ՝ քառօրյայի ժամանակ պատգամավորների մեկ քառորդի պահանջով կարող է անցկացվել հասարակական հետաքրքրություն ներկայացնող հարցի քննարկում։
Հովհաննես Սահակյանը նշեց, որ նոր կանոնակարգով բացի խմբակցություններից, մեծանալու է նաև մշտական հանձնաժողովների դերը, որոնք իրականացնելու են խորհրդարանական վերահսկողության գործառույթ։

Разрабатываются механизмы для привлечения депутатов в парламент – Ованнес Саакян
В проекте закона «О регламенте Национального Собрания Армении» будут разработаны механизмы для привлечения и участия депутатов в работах парламента. Об этом заявил в ходе обсуждения законопроекта председатель постоянной комиссии парламента по государственно-правовым вопросам Ованнес Саакян.
Он подчеркнул, что созываемые во фракциях заседания будут считаться легитимными, если на них будут присутствовать более половины членов фракции. Кроме того, во время четырехдневных заседаний, по требованию одной четверти депутатов парламента, может проводиться обсуждение вопроса, представляющего общественный интерес.
Ованнес Саакян также отметил, что по новому регламенту, кроме фракций возрастет также роль постоянных комиссий, которые будут осуществлять функции парламентского контроля.