Լուկաշենկոն ԱՊՀ երկրներին կոչ է արել միանալ ԵՏՄ–ին
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ԱՊՀ երկրներին կոչ է արել ավելի սերտ համագործակցել, մասնավորապես միանալ ԵՏՄ–ին, հայտնում է РИА Новости-ն։
«Ավելի խորը ինտեգրացիա, տնտեսական ինտեգրացիա՝ ԵՏՄ շրջանակում։ Ո՞վ է պատրաստ ԱՊՀ–ում դրան։ Համաձայնագիրը բաց է, մենք հրավիրել ենք բոլոր ցանկացողներին։ Ոչ ոքի չենք ստիպում, բայց եթե պատրաստ եք, խնդրեմ», - ասել է Լուկաշենկոն՝ ԱՊՀ և ԵՏՄ կառավարական պատվիրակությունների ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ։
Նա հավելել է, որ էլ ավելի խորը ինտեգրացիա է Բելառուս–Ռուսաստան Դաշնակցային հանրապետությունը։
«Դա օրինակ է ծառայում», - ասել է Լուկաշենկոն։
«Պետք չէ շատ բան հորինել։ Դեռ այն ժամանակ ռուսաստանցիների հետ մենք ԵՏՄ ստեղծելիս հիմնվել էինք Ռուսաստանի եւ Բելառուսի շատ պայմանավորվածությունների վրա», - ասել է Լուկաշենկոն։

Лукашенко призвал страны СНГ к вступлению в ЕАЭС
Президент Белоруссии Александр Лукашенко призвал государства СНГ к более глубокой интеграции, в частности, к присоединению к ЕАЭС, передает РИА Новости.
«Более глубокая интеграция, экономическая интеграция, в рамках Евразийского экономического союза. Кто готов в СНГ? Договор  же открыт, мы же пригласили всех, кто к этому готов. Никого не заставляем, но если готов — пожалуйста», — сказал Лукашенко в пятницу в Минске на встрече с руководителями правительственных делегаций СНГ и ЕАЭС.
Он добавил, что еще более глубокая интеграция — это Союзного государство Белоруссии и России.
«Он является примером и образцом», — подчеркнул белорусский лидер. Он напомнил, что во время создания будущего ЕАЭС этот интеграционный проект стал примером, «как интегрироваться, каким путем идти».
«Не надо было многое выдумывать: уже тогда с россиянами мы многое изобрели, и создавая ЕврАзЭС, мы опирались на многие договоренности России и Белорусси», — пояснил президент Белоруссии.