Նախագահը և ՀՀ-ում ֆինլանդիայի դեսպանը քննարկել են նաև ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆինլանդիայի Հանրապետության դեսպան Արյա Մակկոնենը(նստավայրը՝ Հելսինկի):
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ, մաղթել հաջողություններ և գոհունակությամբ նշել, որ Հայաստանի և Ֆինլանդիայի միջև հարաբերությունները կայուն զարգանում են, քաղաքական երկխոսությունը շարունակական բնույթ է կրում, երկու երկրները հաջողությամբ համագործակցում են նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում և միջազգային շատ խնդիրների նկատմամբ ունեն միանման մոտեցումներ: Այս ամենը, ՀՀ Նախագահի համոզմամբ, լավ հիմք է ստեղծում հայ-ֆիննական հարաբերություններն ավելի ամրապնդելու և խորացնելու համար:
Սերժ Սարգսյանը կարևորել է իրավապայմանագրային դաշտի զարգացումը, միջխորհրդարանական փոխգործակցության ակտիվացումն ու այդ ներուժի լիարժեք օգտագործումը միջպետական հարաբերություններում:
Դեսպան Արյա Մակկոնենը, համակարծիք լինելով երկկողմ միջպետական հարաբերություններին ՀՀ Նախագահի տված գնահատականի հետ, կարևորել է նաև առևտրատնտեսական կապերի սերտացման նպատակով փոխշահավետ ոլորտներում համագործակցության խորացումը:
Զրուցակիցները հանդիպմանն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային խնդիրներին ու մարտահրավերներին, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին:

Армения придает важность развитию договорно-правовой базы с Финляндией
Президенту Армении Сержу Саргсяну сегодня, 28 октября, свои верительные грамоты вручила посол Финляндской Республики в Республике Армения Арья Макконен (резиденция – г. Хельсинки). Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Саргсян поздравил посла с вступлением в должность, пожелав успехов и с удовлетворением отметив, что отношения между Арменией и Финляндией стабильно развиваются, политический диалог носит последовательный характер, обе страны успешно сотрудничают и в рамках международных организаций, придерживаясь схожих подходов ко многим международным проблемам.
Все это, по словам президента Армении, служит хорошим фундаментом для дальнейшего углубления и укрепления армяно-финских отношений. Серж Саргсян отметил важность развития договорно-правовой базы, активизации межпарламентского взаимодействия и полноценного использования этого потенциала в межгосударственных отношениях.
Посол Арья Макконен выразила согласие с оценками президента Армении, подчеркнув также  важность углубления сотрудничества в представляющих обоюдный интерес сферах с целью укрепления торгово-экономических связей.
Собеседники в ходе встречи обсудили также региональные проблемы и вызовы, процесс урегулирования карабахского конфликта.