ՄԱԿ-ի ԳԱ-ի կոմիտեն բանակցություններ է սկսել միջուկային զենքի արգելման շուրջ
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի առաջին կոմիտեն հինգշաբթի 27-ին բանաձև Է ընդունել, որը պետություններին լիազորում է բանակցություններ սկսել միջուկային զենքի արգելման և լիակատար վերացման կոնվենցիայի շուրջ, հայտնում է ТАСС-ը:
Փաստաթուղթն ընդունվել Է ձայների մեծաամասնությամբ, ընդ որում՝ դրան դեմ են արտահայտվել Անվտանգոթյան խորհրդի մշտական անդամ չորս միջուկային տերությունները՝ Ռուսաստանը, Մեծ Բրիտանիան, ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան: Չինաստանը քվեարկության ընթացքում ձեռնպահ է մնացել:
Ընդհանուր առմամբ բանաձեւի նախագիծը, որի համահեղինակներ են դարձել 50-ից ավելի երկրներ, պաշտպանել Է 123 պետություն: 38 երկիր դեմ է քվեարկել, ևս 16-ը ձեռնպահ են մնացել:
Փաստաթղթով նախատեսվում է «2017 թվականին գումարել Միավորված ազգերի կազմակերպության խորհրդաժողով և համաձայնեցնել միջուկային զենքի արգելման մասին իրավաբանորեն պարտավորեցնող փաստաթուղթ, որը պետք է բերի այդ զենքի վերացման»:

Комитет ГА ООН постановил начать переговоры по запрещению и ликвидации ядерного оружия
Первый комитет Генеральной Ассамблеи ООН принял в четверг резолюцию, уполномочивающую государства начать переговоры по конвенции о запрещении и полной ликвидации ядерного оружия, передает ТАСС. Документ был принят большинством голосов, при этом против него выступили четыре ядерные державы, являющиеся постоянными членами Совета Безопасности: Россия, Великобритания, США и Франция. Китай в ходе голосования воздержался.
В общей сложности проект резолюции, соавторами которого стали более 50 стран, поддержали 123 государства. 38 стран проголосовали против и еще 16 - воздержались.
Документ «постановляет созвать в 2017 году конференцию Организации Объединенных Наций для согласования юридически обязывающего документа о запрете ядерного оружия, который привел бы к полной ликвидации этого оружия».