Ֆիլիպիններում հրաձգության հետևանքով քաղաքապետ է զոհվել
Ֆիլիպինների Մինդանաո կղզում տեղակայված քաղաքներից մեկում թմրանյութերի դեմ պայքարի հարցերի ոստիկանության աշխատակիցների հետ փոխհրաձգության հետևանքով զոհվել են քաղաքապետն ու նրա շրջապատից 9 մարդ, հայտնում է ТАСС-ը հղում անելով GulfNews-ին:
Իրավապահների փոխանցմամբ՝ քաղաքապետի գլխավորությամբ զինված անձինք ավտոմեքենաներից կրակ են բացել ոստիկանության հսկիչ անցակետի ուղղությամբ:
Թմրավաճառների դեմ ուժայինների լայնածավալ պայքարը Ֆիլիպիններում սկսվել է հուլիսին, նախագահ Ռոդրիգո Դուտերտեի իշխանության գալուց հետո: Վերջին տվյալներով՝ այս ընթացքում շուրջ 2.3 հազար մարդ է զոհվել: Ընդդիմախոսները Դուտերտեի կառավարությանը բազմիցս մեղադրել են արշավի ընթացքում, առանց դատի եւ հետաքննության, սպանությունների դիմելու մեջ:

На Филиппинах в перестрелке с наркополицией погиб мэр города
Мэр одного из городов, расположенных на филиппинском острове Минданао, и девять человек из его окружения погибли в перестрелке с сотрудниками полиции по борьбе с оборотом наркотиков, сообщает ТАСС со ссылкой на газету GulfNews.
Как заявили стражи порядка, вооруженные люди во главе с градоначальником, перемещавшиеся на трех автомобилях, открыли огонь по контрольно-пропускному пункту полиции.
Широкомасштабная силовая кампания по борьбе с наркоторговлей началась на Филиппинах в июле с приходом к власти нового президента Родриго Дутерте. Согласно последним данным, за это время погибли около 2,3 тысячи человек. Критики уже неоднократно обвиняли правительство Дутерте в том, что в ходе этой кампании оно прибегает к убийствам без суда и следствия.