Չինաստանում դատարանն արդարացրել է 21 տարի առաջ մահապատժի ենթարկված տղամարդուն
Չինաստանում դատարանն անմեղ է ճանաչել տղամարդուն, որը 21 տարի առաջ կախաղան էր բարձրացվել բռնաբարության և սպանության մեղադրանքով, հայտնում է РИА Новости-ն:
Նե Շուբենը մահապատժի էր ենթարկվել 1995 թվականին՝ 21 տարեկան հասակում։
Նրան մեղադրել էին 1994թ․ օգտոստոսի 5-ին եգիպտացորենի դաշտում կնոջ բռնաբարության և սպանության մեջ։ Մեղադրյալը բողոքարկել էր դատավճիռը, որը սակայն ուժի մեջ էր մնացել, ինչից հետո երիտասարդը մահապատժի էր ենթարկվել։
Տեղի ունեցածից 10 տարի անց՝ 2005թ․ սերիական մարդասպան Վան Շուցզինը խոստովանել է, որ ինքն է կատարել վերոնշյալ հանցագործությունը։ Դատարան նրան մահապատժի է դատապարտել, սակայն տղամարդը բողոքարկել է վճիռը, որը քննում են մինչև օրս։

В Китае суд признал невиновным казненного 21 год назад мужчину
Суд в Китае признал невиновным мужчину, который 21 год назад был казнен по обвинению в изнасиловании и убийстве, сообщает РИА Новости.
Не Шубинь был казнен в 1995 году, на тот момент ему был 21 год.
Молодого человека обвинили в нападении на жительницу города Шицзячжуан в провинции Хэбэй, которое произошло 5 авгуиста 1994 года на кукурузном поле. Обвиняемый подал апелляцию, однако вердикт был оставлен в силе, после чего приговор привели в исполнение.
Спустя десять лет, 18 января 2005 года, серийный насильник и убийца Ван Шуцзинь сознался в том, что нападение на жительницу Шицзячжуана также совершил он. Суд приговорил мужчину к смертной казни, однако он подал апелляцию, которая рассматривается до сих пор.