Դանիայի իշխանությունները հետ են կանչում ԻՊ դեմ գործողություններին մասնակցող ինքնաթիռները
Դանիայի կառավարությունը, համաձայն ավելի վաղ ընդունած որոշումների, դեկտեմբերի կեսերին հետ կկանչի իր կործանիչները և փոխադրող ինքնաթիռները, որոնք միջազգային կոալիցիայի կազմում մասնակցում են «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարին, հայտնում է РИА Новости-ն:
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ը հայտնել էին, որ Դանիան մտադիր է հետ կանչել յոթ F-16 տեսակի կործանիչները, որոնք Իրաքում և Սիրիայում մասնակցում են ԻՊ-ի դեմ գործողության՝ սեպտեմբերի 17-ին տեղի ունեցած ավիահարվածների հետևանքով, որոնց պատճառով զոհվել էին սիրիացի մարտիկներ:

Власти Дании отзывают самолеты, участвующие в операции против ИГ
Правительство Дании в соответствии с ранее принятыми решениями отзовет в середине декабря свои истребители и транспортный самолет, принимающие участие в борьбе международной коалиции против «Исламского государства» (ИГ, запрещено в РФ) и одновременно расширит помощь Ираку консультациями в инженерных и строительных работах, передает РИА Новости.
Ранее СМИ сообщали, что власти Дании планируют отозвать семь самолетов F-16, участвующих в операции международной коалиции по борьбе с ИГ в Сирии и Ираке, после инцидента с авиаударом 17 сентября, в результате которого погибли сирийские бойцы.