Օլանդը մտադիր է կենտրոնանալ ֆրանսիացիներին պատերազմից և ահաբեկչությունից պաշտպանելու վրա
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը ցանկանում է պաշտպանել ֆրանսիացիներին պատերազմների և ահաբեկչությունների սպառնալիքից, այս մասին նախագահը հայտնել է իր ելույթի ընթացքում` նշելով, որ որոշել է չմասնակցել 2017 թվականին կայանալիք նախագահական ընտրություններին, հայտնում է РИА Новости-ն:
Հինգշաբթի Օլանդը հայտարարել է, որ 2017 թվականի գարունը չի մասնակցի երկրի ղեկավարի պաշտոնի համար մրցավազքին:
«Իմ գործունեությունը հանրապետության նախագահի պաշտոնում նախևառաջ պատերազմների և ահաբեկչության սպառնալիքին ենթակա քաղաքացիական հասարակության խոցելի շերտի պաշտպանությունն իրականացնելն է», - հայտարարել է Օլանդը Աբու Դաբի այցելության ժամանակ:
Ֆրանսիայի քաղաքացիների շրջանում Օլանդը ցածր հեղինակության ռեկորդ է սահմանել: 2016 թվականին նրա վարկանիշը 20 տոկոս էր, իսկ հունիսին` 12 տոկոս:

Олланд намерен сосредоточиться на защите французов от войны и терроризма
Президент Франции Франсуа Олланд в оставшийся срок на посту президента сосредоточится на защите французов от угрозы войны или терроризма, заявил он в первом выступлении после решения отказаться от участия в президентской гонке 2017 года, передает РИА Новости.
В четверг Олланд заявил о том, что не будет участвовать в гонке за пост главы государства весной следующего года.
«Моя деятельность в качестве президента Республики – это в первую очередь защита наиболее уязвимых и гражданского населения, находящегося под угрозой войн или терроризма», — заявил Олланд в субботу в ходе своего визита в Абу-Даби.
Олланд неоднократно ставил "рекорды антипопулярности" среди граждан Франции. Так, в феврале 2016 года рейтинг его популярности составлял 20%, а к июню опустился до рекордных 12%,