Իտալիայի առաջնորդը Ռենցիին խնդրել է հետաձգել պաշտոնաթողությունը
Իտալիայի նախագահ Սերջո Մատարելան վարչապետ Մատեո Ռենցիին խնդրել է պաշտոնաթողությունը հետաձգել մինչև 2017 թվականի պետբյուջեի հաստատումը: Ինչպես հայտնում է Lenta.ru-ն, այս մասին հայտարարել են պետության ղեկավարի աշխատակազմից:
«Հանրապետության նախագահը, նկատի առնելով բյուջեի մասին օրենքի հաստատման խորհրդարանական գործընթացն ավարտելու անհրաժեշտությունը, դիմել է Նախարարների խորհրդի նախագահին այդ պարտավորության կատարման համար պաշտոնաթողությունը հետաձգելու խնդրանքով»,- ասված է պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
Բյուջեի մասին օրինագիծն, ինչպես սպասվում է, կարող է Սենատի կողմից ընդունվել դեկտեմբերի 9-ին:  Ավելի վաղ՝ դեկտեմբերի 5-ին, Մատեո Ռենցին հայտարարել է պաշտոնաթող լինելու մասին:
Նա ստանձնել կառավարության կողմից առաջարկված սահմանադրական բարեփոխումների շուրջը հանրաքվեում կրած պարտության համար ամբողջ պատասխանատվությունը:

Лидер Италии попросил Ренци отложить отставку
Президент Италии Серджо Маттарелла попросил премьер-министра Маттео Ренци отложить отставку до утверждения госбюджета на 2017 год. Как сообщает Lenta.ru, об этом заявили в канцелярии главы государства.
«Президент республики, принимая во внимание необходимость завершения парламентского процесса утверждения закона о бюджете..., обратился к председателю Совета министров с просьбой отложить отставку для выполнения этого обязательства», — говорится в коммюнике.
Законопроект о бюджете, как ожидается, может быть принят сенатом в пятницу, 9 декабря. Ранее 5 декабря Маттео Ренци заявил, что уйдет в отставку. Он взял на себя полную ответственность за поражение на референдуме о 4 конституционных реформах, предложенных правительством.