Սաուդիան Արաբիայում լրտեսության մեղադրանքով մահապատժի է դատապարտվել 15 մարդ
Սաուդիան Արաբիայում դատարանը մահապատժի է դատապարտել 15 մարդու, որոնք մեղադրվում են Իրանի օգտին լրտեսություն իրականացնելու մեջ, հայտնում է Korrespondent.net-ը` հղում անելով «Ալ-Արաբիա» հեռուստաալիքին։
ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ «լրտեսական խմբավորմանն» անդամակցել է 32 մարդ, որոնցից 30-ը Սաուդիան Արաբիայի քաղաքացիներ են։ Դատապարտվածների մեծ մասը զինվորականներ և դիվանագետներ են։
Դատարանն արդարացրել է միայն երկու մարդու։ Մյուսները մեղավոր են ճանաչվել լրտեսության և Իրանի հատուկ ծառայությունների հետ համագործակցելու համար։ Մեղադրյալներից 15-ը դատապարտվել է մահապատժի, իսկ մյուս 15-ը՝ ազատազրկման։

В Саудовской Аравии казнят 15 шпионов
В Саудовской Аравии суд приговорил к смертной казни 15 человек, обвиняемых в шпионаже в пользу Ирана, передает Korrespondent.net со ссылкой на телеканал Аль-Арабия.
По информации СМИ, всего в «шпионскую ячейку» входили 32 человек – 30 граждан Саудовской Аравии, один иранец и один афганец. Большинство осужденных являются военными и дипломатами.
Суд оправдал только двух человек. Все остальные были признаны виновными в измене и сотрудничестве со спецслужбами Ирана – 15 будут казнены, еще 15 получили различные сроки тюремного заключения.