Լավրովը Շտայնմայերի և Քերրիի հետ քննարկել է Հալեպի իրադրությունը
Գերմանիայի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարներ Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը և Սերգեյ Լավրովը Համբուրգում կայացած հանդիպման ընթացքում քննարկել են Հալեպի իրադրությունը: Այս մասին հայտնում է Lenta.ru-ն՝ հղում անելով Գերմանիայի պատվիրակության աղբյուրին:
Նրա խոսքով՝ Լավրովի հետ զրույցի ընթացքում քննարկվել են «հրատապ հարցեր, ամենից առաջ Սիրիայի և Հալեպի իրադրությունը, նաև՝ Եվրոպայի անվտանգության, կայունության և խաղաղության հիմնական հարցերը»:
Նա նաև նշել է, որ զրույցը եղել է «երկար ու լուրջ»:
Շտայնմայերը Լավրովի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Հալեպում անհապաղ հրադադարի, հումանիտար մուտքի ապահովման և քաղաքական երկխոսության վերսկսման անհրաժեշտության մասին:
Նաև Լավրովը Հալեպի իրադրությունը քննարկել է ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ:
«Նրանք արծարծել են Հալեպում հրադադարի հասնելու և Սիրիայում տասնյակ հազարավոր անձանց մարդասիրական օգնություն հասցնելու բազմակողմանի ջանքերը, որոնք դրա կարիքն ունեն»,- հայտարարել է Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին:
Քերիի հետ Հռոմում կայացած նախորդ հանդիպման ընթացքում պետքարտուղարը Լավրովին է հանձնել Հալեպի իրադրության կարգավորման վերաբերյալ Վաշինգտոնի նոր առաջարկությունները, որոնք, ՌԴ-ի ԱԳ նախարարության ղեկավարի խոսքով՝ համընկնում են այդ հիմնախնդրի նկատմամբ ռուսական մոտեցումներին:

Глава МИД РФ обсудил со Штайнмайером и Керри ситуацию в Алеппо
Министры иностранных дел Германии и России Франк-Вальтер Штайнмайер и Сергей Лавров обсудили в ходе встречи в Гамбурге ситуацию в Алеппо. Об этом сообщает Lenta.ru со ссылкой на источник в немецкой делегации.
По его словам, в центре беседы с Лавровым обсуждались «актуальные вопросы, прежде всего ситуацию в Сирии и Алеппо, также основные вопросы безопасности, стабильности и мира в Европе».
Он также отметил, что разговор был «долгим и серьезным».
Штайнмайер во время встречи с Лавровым заявил о необходимости немедленного прекращения огня в Алеппо, открытии гуманитарного доступа и возобновлении политического диалога.
Также Лавров обсудил ситуацию в Алеппо с госсекретарем США Джоном Керри.
«Они обсудили многосторонние усилия по достижению прекращения огня в Алеппо и доставку гуманитарной помощи десяткам тысяч гражданских лиц в Сирии, которые в ней очень нуждаются», — заявил представитель Госдепа Джон Кирби.
В ходе предыдущей встречи с Керри, прошедшей в Риме, госсекретарь передал Лаврову новые предложения Вашингтона по урегулированию ситуации в Алеппо, которые, по словам главы МИД РФ, находятся в русле российских подходов по этой проблеме.