Ադրբեջանական կողմը դիտարկման ժամանակ ԵԱՀԿ առաքելությունը դուրս չի բերել առաջապահ դիրքեր
Դեկտեմբերի 8-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել ԼՂՀ  Ասկերանի շրջանի  ուղղությամբ՝ Քենգերլի գյուղի  հյուսիս-արևելքում, տեղեկացնում են ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են   ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա)  և  Խրիստո Խրիստովը (Բուլղարիա):
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են   ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի անձնական օգնական Սայմոն Թիլլերը (Մեծ Բրիտանիա),  ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնական Իրժի Աբերլեն (Չեխիա) և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը (Շվեդիա)։

МИД НКР: Азербайджан не вывел миссию ОБСЕ на передовые рубежи
8 декабря, согласно достигнутой с властями Нагорно-Карабахской Республики договоренности, миссия ОБСЕ провела плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана  в направлении Аскеранского района НКР, северо-восточнее села Кенгерли.
С позиций Армии обороны НКР наблюдение  осуществили  полевые помощники Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ  Геннадие Петрика (Молдова) и Христо Христов (Болгария).
С противоположной стороны линии соприкосновения мониторинг осуществили личный помощник  Действующего председателя ОБСЕ  Саймон Тиллер (Великобритания), полевой помощник ЛПДП ОБСЕ Иржи Аберле (Чехия)  и сотрудник офиса ЛПДП ОБСЕ Петер Сведберг (Швеция).