Հրաչյա Հարությունյանի արտահանձնմանը խոչընդոտում են նրա դեմ ներկայացված քաղհայցերը. Արփինե Հովհաննիսյան
22/12/2016 15:33
Ռուսաստանում 18 մարդու մահվան պատճառ դարձած ավտովթարի մեղավոր Հրաչյա Հարությունյանի դեմ ներկայացված են մի քանի քաղաքացիական հայցեր, ինչը խոչընդոտում է կազմակերպել նրա արտահանձնումը, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը:
«Պարբերաբար հիշեցումներ ենք ուղարկում ռուսական կողմին այդ հարցով: Որքանով ես եմ տեղյակ, քաղաքացիական հայցեր են ներկայացված, որոնք կոնվենցիոն հիմքերի տեսանկյունից, դիտարկվում են որպես նրան հանձնելու խոչընդոտ: Այս ամենը պարզվեց 2016 թվականի առաջին ամիսներին», - նշեց նախարարը:

Гражданские иски мешают организации экстрадиции Грачьи Арутюняна из РФ в Армению
Процессу экстрадиции Грачьи Арутюняна в Армению, который признан виновным в ДТП в РФ, повлекшем смерть 18 человек, затягивается из-за выдвинутых против него гражданских исков, заявила журналистам министр юстиции Армении Арпине Ованнисян.
«Представлены гражданские иски, которые с точки зрения конвенционных основ, препятствуют его передаче. Все это выяснилось в первые месяцы 2016 года», - отметила министр.
Она также заявила, что армянская и российская сторона находятся в контакте по данному делу, и вопрос находится в правомочии полномочных органов России.