Աբբաս. Փարիզյան կոնֆերանսը մերձավորարևելյան խնդրի կարգավորման վերջին հնարավորությունն է
Փարիզում հունվարի 15-ին անցկացվելիք մերձավորարևելյան խնդրի կարգավորմանը նվիրված կոնֆերանսը կարող է լինել վերջին հնարավորությունը արաբաիսրայելական հակամարտության կարգավորման համար` երկու պետությունների` Պաղեստինի և Իսրայելի ստեղծման սկզբունքի հիման վրա: Ինչպես հայտնում է ТАСС-ն այդ մասին Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբբասը հայտարարել է Le Figaro-ին տված հարցազրույցում:
«Փարիզյան կոնֆերանսը կարող է լինել Պաղեստինի ճանաչման և երկու պետությունների գոյության սկզբունքի իրականացման համար վերջին հնարավորությունը: Մենք մշտապես պայքարել ենք պաղեստինյան պետության պաշտոնական ճանաչման իրավունքի համար և այսօրվա դրությամբ դա արդեն արել են աշխարհի 138 երկրներ: Միաժամանակ, երկու երկրների հասարակությունները կոչ են անում իշխանություններին գործել նմանապես, մասնավորապես, Ֆրանսիայում խորհրդարանը դիմել է կառավարությանը նման կոչով: Ես այդ հարցը կբարձրացնեմ նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ առաջիկա բանակցությունների ժամանակ»,- ասել է Աբբասը:

Аббас: Парижская конференция - последний шанс для ближневосточного урегулирования
Конференция по ближневосточному урегулированию, которая пройдет 15 января в Париже, может оказаться последним шансом разрешения арабо-израильского конфликта на основе принципа создания двух государств - Палестины и Израиля. Как сообщает ТАССоб этом палестинский президент Махмуд Аббас заявил в интервью газете Le Figaro.
«Парижская конференция может стать последним шансом для признания Палестины и реализации принципа существования двух государств. Мы всегда боролись за право официального признания палестинского государства, и на сегодняшний день это уже сделали 138 стран мира. При этом общественность других стран призывает власти поступить аналогичным образом, в частности во Франции парламент обратился к правительству с таким призывом. Я подниму этот вопрос в ходе предстоящих переговоров с президентом Франсуа Олландом», - сказал Аббас.