Թուրքիայի ԶՈՒ-ն ոչնչացրել է ավելի քան 2000 ահաբեկչի
Թուրքիայի զինված ուժերը «Եփրատի վահան» գործողության մեկնարկից Սիրիայի հյուսիսում վնասազերծել են 2085 ահաբեկչի, ասվում է Թուրքիայի ԶՈւ գլխավոր շտաբի կայքում, փոխանցում է TREND-ը:
Հաղորդվում է, որ թուրքական զինված ուժերի կողմից վնասազերծված ահաբեկիչներից 1775-ը հանդիսանում են «Իսլամական ահաբեկչության» (Ռուսաստանում, նև մի շարք այլ երկրներում արգելված) ահաբեկչական կազմակերպության անդամներ, իսկ 310-ը՝ «Դեմոկրատական միություն» կազմակերպության անդամներ։
«Եփրատ վահան» գործողության մեկնարկից ի վեր Թուրքիայի դաշնակից Սիրիայի ազատ բանակը վերահսկողություն է սահմանել Սիրիայի հյուսիսի 226 բնակավայրերի նկատմամբ։ Ահաբեկիչներից ազատագրվել է 1870 քառակուսի կմ տարածք։ Հակաահաբեկչական կոալիցիայի ինքնաթիռների աջակցությամբ Թուրքիայի ԶՈՒ-ի կողմից Սիրիայում գործողություններն անցկացվում են անցած տարվա օգոստոսի 24-ից։Գործողությունը ստացել է «Եփրատի վահան» անվանումը:

ВС Турции обезвредили свыше 2 тысяч террористов
«Щит Евфрата» ВС Турции обезвредили на севере Сирии порядка 2085 террористов, сообщает в субботу сайт Генштаба ВС Турции, передает TREND.
Как сообщается, из обезвреженных турецкими вооруженными силами террористов 1775 являлись членами террористической организации «Исламское государство» (ИГ, запрещенное в России), а 310 - участниками организации "Демократический Союз" (PYD)
С начала операции «Щит Евфрата» союзник Турции - Свободная сирийская армия (ССА) установила контроль над 226 населенными пунктами на севере Сирии.
В свою очередь от террористов освобождено 1870 квадратных километров территории.
ВС Турции 24 августа прошлого года при поддержке самолетов антитеррористической коалиции приступили к операции по освобождению сирийского города Джараблус от боевиков ИГ. Операция получила название «Щит Евфрата».