Չիլիի նախագահի հարսնացուին մեղադրել են խարդախության մեջ
Չիլիի դատախազությունը երկրի նախագահ Միշել Բաչալետի հարսնացուին՝ Նատալյա Կոմպանյոնին մեղադրել է խարդախության մեջ, հայտնում է РИА Новости-ն հղում անելով Comercio-ին:
Պարբերականի փոխանցմամբ, գործարար Գոնսալո Վիալ Կոնչան 33-ամյա Կոմպանյոնին պատկանող «Caval» ընկերությանը պատվիրել է 8 զեկույց և հետազոտական աշխատանքներ պատրաստել լեռնահանքային արդյունաբերության թեմայով, որի համար վճարել է մոտ 1,5 մլն դոլար: Ավելի ուշ  պարզվել է, որ կատարված աշխատաքների բովանդակությունը արտատպված է համացանցից:
Թերթը նշում է, որ խարդախության մեղադրանքներ են առաջադրվել ոչ միայն նախագահի հարսնացուին, այլև նրա նախկին աշխատակից Մաուրիսիո Վալերոյին: Նրանց սպառնում է 5 տարվա ազատազրկում:
Հետաքննության շրջանակներում Կոմպանյոնին կասկածում են նաև կաշառք վերցնելու և հարկերից խուսափելու մեջ, նշում է պարբերականը:

Невестку президента Чили обвинили в мошенничестве
Чилийская прокуратура обвинила невестку президента страны Мишель Бачелет Наталиу Компаньон в мошенничестве, сообщает РИА Новости со ссылкой на Comercio.
По данным издания, предприниматель Гонсало Виаль Конча заказал принадлежащей 33-летней Компаньон компании Caval составить восемь докладов и исследовательских работ на тему горнодобывающей промышленности, за что заплатил около 1,5 миллиона долларов. Позже выяснилось, что содержимое подготовленных работ было скопировано из интернета.
Как сообщает газета, обвинения в мошенничестве предъявлены не только невестке президента, но и ее бывшему сотруднику Маурисио Валеро. Им грозит пять лет тюремного заключения.
В рамках расследования Caval Компаньон также подозревают во взяточничестве и уклонении налогов, отмечает издание.