Օբաման ուժի մեջ է թողել Իրանի նկատմամբ սահմանած որոշ պատժամիջոցներ
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման որոշել է պահպանել Իրանի նկատմամբ սահմանած մի շարք պատժամիջոցներ, հայտնում է ТАСС-ը` հղում անելով Սպիտակ տան մամուլի ծառայությանը:
Օբամայի վարչակազմի հրապարակած փաստաթղթերում նշվում է, որ չնայած Թեհրանը հետևում է 2015 թվականին Վիեննայում կնքված միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագրին, սակայն Իրանի այլ գործողություններ «դեռ սպառնալիք են ներկայացնում ԱՄՆ ազգային անվտանգությանն ու արտաքին քաղաքականությանը»։
ԱՄՆ առաջնորդը հիշեցրել է, որ 2016 թվականի հունվարի 16-ին Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը հաստատել է Իրանի կողմից Գործողությունների համատեղ համապարփակ պլանին հետևելը։ Դա էլ առիթ դարձավ Իրանի նկատմամբ ամերիկյան մի շարք պատժամիջոցների չեղարկման համար, որոնք սահմանվել էին Թեհրանի կողմից միջուկային մշակումների առնչությամբ։
Միևնույն ժամանակ, ինչպես նշել է Օբաման, ԱՄՆ-ն չի պատրաստվում համակերպվել Իրանի բալիստիկ հրթիռներ ստեղծելու ծրագրին, երկրում մարդու իրավունքների ոտնահարման հետ կապված իրավիճակին։

Обама оставил в силе ряд санкций против Ирана
Президент США Барак Обама принял решение сохранить ряд санкций, введенных Вашингтоном в отношении Ирана и Ливии, а также оставил в силе ограничения в отношении должностных лиц Зимбабве и Венесуэлы. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на  пресс-службу Белого дома.
В документах, распространенных администрацией американского лидера, отмечается, что, хотя Тегеран и придерживается заключенного в Вене в 2015 году соглашения о мирном характере его ядерной программы, другие действия Ирана все еще «представляют угрозу для национальной безопасности и внешней политики» США.
Обама напомнил, что 16 января 2016 года МАГАТЭ подтвердило соблюдение Ираном Совместного всеобъемлющего плана действий. Это стало поводом для отмены американских санкций, введенных в связи с ядерными разработками Тегерана.
Вместе с тем, как отметил Обама, США не намерены мириться с программой создания баллистических ракет, нарушениями прав человека в Иране.
В письме, направленном в пятницу лидерам Конгресса США, Обама утверждает, что данная ситуация не изменилась, в связи с чем он считает необходимым «сохранить комплексные санкции, направленные против угрозы со стороны Ирана».