Բիշքեկի մերձակայքում բեռնատար Boeing-ի կործանման փաստով քրգործ է հարուցվել
Ղրղզստանի գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել թուրքական ավիաընկերության Boeing բեռնատար օդանավի կործանման փաստով: Այս մասին ասված է գերատեսչության կայքում, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
Դատախազությունում նշել են, որ գործն ուղարկվել է ՆԳՆ՝ հետաքննություն սկսելու նպատակով: Դեպքի հանգամանքներն ուսումնասիրելու նպատակով քննչական-օպերատիվ խումբ է ստեղծվել՝ կազմված ՆԳՆ-ի և Ազգային անվտանգության պետական կոմիտեի աշխատակիցներից:
Ղրղզստանի գլխավոր դատախազության ղեկավարությունը ցավակցություն է հայտնել զոհվածների հարազատներին եւ մտերիմներին:
Ավելի վաղ ավիաաղետի զոհերին ցավակցել է նաև Turkish Airlines ավիաընկերությունը:
Boeing 747-400 բեռնատար օդանավը կործանվել է երկուշաբթի առավոտյան, օդանավակայանի մերձակայքի ամառանոցային ավանում: Վերջին տվյալով՝ 32 բնակելի տուն ավերվել է, 37 մարդ՝ զոհվել:

Возбуждено уголовное дело по факту крушения грузового Boeing под Бишкеком
Генпрокуратура Киргизии возбудила уголовное дело по факту крушения турецкого грузового Boeing, упавшего на дачный поселок под Бишкеком, сообщается на сайте ведомства, передает «Интерфакс».
В генпрокуратуре отметили, что уголовное дело передано в МВД республики для организации расследования. Для тщательного расследования причин и обстоятельств произошедшего ЧП создана межведомственная следственно-оперативная группа из числа сотрудников органов МВД и госкомитета нацбезопасности (ГКНБ) республики.
Руководство генпрокуратуры Киргизии выразило соболезнования родным и близким погибших при крушении.
Ранее авиакомпания Turkish Airlines выразила соболезнования жертвам авиакатастрофы Boeing 747-400 в Бишкеке.
Грузовой Boeing 747-400, принадлежавший турецкой авиакомпании ACT Airlines, разбился утром 16 января, рухнув на дачный поселок вблизи аэропорта. По последним данным, разрушены 32 жилых дома. Согласно информации МЧС республики, погибли 37 человек.