Կրեմլում չեն հաստատել Աստանայում Սիրիայի շուրջ բանակցություններին ԱՄՆ-ին հրավիրելու մասին լուրը
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը չի հաստատել Աստանայում Սիրիայի շուրջ բանակցություններին ԱՄՆ-ին հրավիրելու վերաբերյալ տեղեկատվությունը, փոխանցում է ТАСС-ը:
Պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե Կրեմլում հաստատում են արդյոք Աստանայի հարթակում Սիրիայի իրադրության կարգավորման շուրջ բանակցություններին մասնակցելու համար ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմին հրավիրելու վերաբերյալ տեղեկատվությունը, Պեսկովն ասել է՝ «Ոչ»:
Նա հավելել է, թե «ոչինչ չի ասի կոնկրետ առաջարկության մասին»:
«Աստանան նախապատրաստվում է, հանդիպումը նախապատրաստվում է, դա, բնավ, դյուրին գործընթաց չէ: Այն իրենով չի փոխարինում մյուս ձևաչափերին, այդ թվում՝ Ժնևի գործընթացին, դրանք ավելի շուտ փոխլրացնող մասեր են: Սա այն ամենն է, ինչ ես կասեի այս փուլում»,-նշել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը:
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն ավելի վաղ հայտարարել է, թե Մոսկվայի հետ պայմանավորվել է Ղազախստանի մայրաքաղաք սիրիական կարգավորմանը նվիրված հանդիպմանը ԱՄՆ-ին հրավիրելու շուրջ, բայց Դմիտրի Պեսկովը չի մեկնաբանել այդ տեղեկատվությունը:

В Кремле не подтвердили информацию о приглашении США на переговоры по Сирии в Астане
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков не подтвердил информацию о приглашении США к участию в переговорах по Сирии в Астане, передает ТАСС.
Отвечая на вопрос журналистов о том, подтверждают ли в Кремле информацию о приглашении администрации избранного президента Дональда Трампа принять участие в переговорах по урегулированию ситуации в Сирии на площадке в Астане, Песков сказал: «Нет».
Он добавил, что «ничего не стал бы говорить про конкретно предложение». «Астана готовится, встреча готовится, это очень нелёгкий процесс. Он не подменяет собой другие форматы, в том числе женевский процесс, это скорее дополняющие части. Это все, что я сказал бы на этой стадии», - отметил пресс-секретарь президента РФ.
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу ранее заявил, что договорился с Москвой относительно приглашения США на встречу по сирийскому урегулированию в столице Казахстана, но Дмитрий Песков не стал комментировать данную информацию.