Թուրքիայի խորհրդարանը հավանություն է տվել նախագահական կառավարման անցնելու օրինագծին
Թուրքիան ևս մի քայլ է կատարել խորհրդարանական կառավարման ձևից նախագահականի անցնելու ճանապարհին։ Երկրի խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է համապատասխան փոփոխությունների օրինագիծը, հայտնում է РИА Новости-ն։
Ավելի վաղ Սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը խորհրդարանի քննարկմանն էր դրել իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցությունը։ Փոփոխություններով նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը անձնական հսկողություն է ստանում Թուրքիայի ԶՈւ գլխավոր շտաբի և հետախուզության նկատմամբ։
Այսօրվա դրությամբ դրանք ենթարկվում են վարչապետին։ Բացի այդ, փոփոխությունների վերջնական ընդունման դեպքում Էրդողանն իրավունք է ստանում հրամաններ տալ,  նշանակել նախարարների և հանրաքվեի դնել սահմանադրական փոփոխությունների մասին հարցերը։

Парламент Турции одобрил переход к президентской форме правления
Турция сделала еще один шаг на пути перехода от парламентской к президентской форме правления. Парламент страны принял в первом чтении соответствующий законопроект, передает РИА Новости.
Ранее пакет поправок в Конституцию на рассмотрение в парламент внесла правящая Партия справедливости и развития (ПСР). Поправки передают главе государства Реджепу Тайипу Эрдогану личный контроль над генштабом Вооружённых сил Турции и разведкой. На сегодняшний день они подчиняются премьер-министру.
Кроме того, в случае окончательного принятия поправок, президент страны получает право издавать указы, назначать министров и выносить на референдум вопрос о конституционных изменениях.