Գերմանիայում դատարանը չի արգելել նեոնացիստական կուսակցության գործունեությունը
Գերմանիայի Կարլսրուե քաղաքում Դաշնային սահմանադրական դատարանը մերժել է Բունդեսրատի հայցը, որով պահանջվում է կազմալուծել Գերմանիայի Ազգայնա-դեմոկրատական նեոնացիստական կուսակցության կազմալուծում և երկրի քաղաքական կյանքին նրա մասնակցության արգելում, հայտնում է ТАСС-ը:
Գերմանիայի Սահմանադրության համաձայն՝ որեւէ կուսակցություն փակելու համար անհրաժեշտ է ապացուցել, որ այն իր անդամներին տրամադրում է «ազատ ժողովրդավարական կարգի վերացմանը կամ սահմանափակմանը» կամ նպատակ ունի «վտանգել Գերմանիայի գոյությունը»:
ՍԴ-ն կուսակցության հանրաճանաչությունը ցածր է համարել և դա նկատի ունենալով՝ երկրի համար վտանգ չի հայտնաբերել:
Բունդեսրատը կուսակցությունը փակելու հայցը ներկայացրել էր 2013 թվականի դեկտեմբերին: 250 էջ կազմող փաստաթղթում զուգահեռներ էին տարվել Գերմանիայի նացիոնալ-դեմոկրատական նեոնացիստական կուսակցության եւ 1930-1940 թվականների գերմանական նացիոնալ-սոցիալիզմի գաղափարախոսության միջև: Հայցվորները համարում են, որ կուսակցությունը իր գաղափարախոսության տարածման համար օգտագործում է ագրեսիվ, բռնի և հակասահմանադրական մեթոդներ:
Սա Գերմանիայի նացիոնալ-դեմոկրատական նեոնացիստական կուսակցությունը փակելու արդեն երկրորդ փորձն է: Առաջին փորձը 2001 թվականին կատարել է Գերհարդ Շրյոդերի կառավարությունը:

В Германии суд не стал запрещать неонацистскую партию
Федеральный конституционный суд (ФКС) в немецком городе Карлсруэ отклонил иск Бундесрата, который требовал расформировать неонацистскую Национал-демократическую партию Германии (НДПГ) и запретить ей участвовать в политической жизни страны, передает ТАСС.
Для запрета какой-либо партии, согласно конституции ФРГ, необходимо доказать, что объединение настраивает своих членов на «устранение или ограничение свободного демократического строя» или же имеет цель «поставить под угрозу существование Федеральной Республики Германия».
ФКС учел низкую популярность партии и ввиду этого не выявил наличия угрозы для страны.
Бундесрат подал иск о запрете НДПГ в декабре 2013 года. В материалах дела, которые насчитывают 250 страниц, проводятся параллели между НДПГ и идеологией германского национал-социализма 1930-1940-х. Истцы считали, что партия использует агрессивные, насильственные и антиконституционные методы для распространения своей идеологии.
Это была уже вторая попытка запрета НДПГ. В первый раз вывести эту партию за рамки закона безуспешно пыталось правительство Герхарда Шредера в 2001 году.