Եվրախորհրդարանի նախագահի ընտրությունների առաջին փուլում հաղթող չի գրանցվել
Եվրախորհրդարանի նախագահի ընտրությունների առաջին փուլի ընթացքում, որն անցկացվում էր Ստրասբուրգում լիագումար նիստի ընթացքում, հաղթող չի եղել: Այդ մասին հայտարարել է նախագահի պաշտոնից հեռացող Մարտին Շուլցը՝ ձայների հաշվարկի ավարտից հետո, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Երկրորդ փուլով քվեարկությունը նախանշված է տեղական ժամանակով 15:00-ին:
Ինչպես հայտնել է Շուլցը, ձայների մեծ մասը հավաքել են Եվրամիությունում առաջատար քաղաքական ուժի՝ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության ներկայացուցիչ իտալացի Անտոնիո Տայանին և նրա հայրենակիցը՝ ազդեցությամբ երկրորդ խորհրդարանական խմբակցության՝ սոցիալիստների ղեկավար Ջանի Պիտելան:
Տայանիի օգտին քվեարկել է 274 պատգամավոր, Պիտելայի օգտին՝ 183: Երկրորդ փուլ է անցել նաև 4 այլ թեկնածու:
Շուլցը նոյեմբերին հայտարարել է Եվրախորհրդարանի նախագահի պաշտոնից հեռանալու և 2017 թվականի աշնանը բունդեսթագի ընտրություններին Գերմանիայի Հյուսիսային Ռեյն- Վեսթֆալիա երկրամասում սոցիալ-դեմոկրատների նախընտրական ցանկը գլխավորելու որոշման մասին:

Первый тур выборов главы Европарламента не выявил победителя
Первый тур выборов главы Европарламента, проходящих во вторник на пленарной сессии ассамблеи в Страсбурге, не выявил победителя, объявил во вторник покидающий пост председателя Мартин Шульц после завершения подсчета голосов, передает РИА Новости.
Голосование во втором туре намечено на 15.00.
Как сообщил Шульц, наибольшее число голосов набрали представитель Европейской народной партии (ЕНП), ведущей политической силы в Евросоюзе, итальянец Антонио Таяни и его соотечественник, глава второй по влиянию парламентской фракции – социалистов — Джанни Пителла.
За Таяни проголосовали 274 депутата, за Пителлу — 183. Как и еще четверо других претендентов, они вышли во второй тур.
Шульц в ноябре объявил об уходе с главного поста в ЕП и решении возглавить избирательный список немецких социал-демократов в земле Северный Рейн — Вестфалия на выборах в бундестаг осенью 2017 года.
Социалисты располагают 189 мандатами. На пост председателя ЕП изначально претендовали семь депутатов.