Ղրղզստանի իշխանությունները բացառել են «Բոինգ 747-400»-ում ահաբեկչության վարկածը
Ղրղզստանի ՆԳՆ-ն թուրքական բեռնատար «Բոինգ 747-400»-ի վթարի պատճառներից բացառել է ահաբեկչությունը, փոխանցում է Lenta.ru-ն՝ հղում անելով գերատեսչության նախարարի տեղակալ Քուրսան Հասանովին:
«Վթարված ինքնաթիռի դետալների վրա պայթուցիկ նյութի հետքեր չեն հայտնաբերվել», - ասել է նա
Ղրղզստանի ԱԻՆ-ից հայտնել են, որ գտել են անձնակազամի չորրրոդ անդամի մարմինը:
«Օդաչուի մարմնի մասերն ուղարկվել են դիահերձարան», - նշել են նախարարությունից:
Իր հերթին առաջին փոխվարչապետ Մուհամմետկալիյ Աբուլգազիևը հայտարարվել է, որ Ղրղզստանի դատական փորձաքննության կենտրոնում իրականացվում է 37 զոհերի ճանաչման գործընթաց: Զոհվածներից 17-ը երեխաներ են: Աղբյուրը հիշեցնում է, որ զոհերի թվի մասին տվյալները չեն համընկնում, երեկ հայտարարվել էր 31 զոհի մասին:
Այսօր նախատեսվում է Միջպետական ավիացիոն կոմիտեի աշխատակիցների այցը Բիշքեկ: Նրանք կվերծանեն գտնված սև արկղերում եղած տեղեկատվությունը:
Հոնկոնգից Ստամբուլ թռչող թուրքական բեռնատար օդնավն ընկել էր բնակավայրի վրա: Դրա հետևանքով ավերվել է 30 տուն:

Власти Киргизии исключили версию теракта на борту разбившегося «Боинга»
МВД Киргизии исключило версию теракта на борту грузового самолета «Боинг 747-400», разбившегося в окрестностях Бишкека, передает Lenta.ru со ссылкой на замглавы ведомства Курсана Асанова.
«Следов взрывчатых веществ на деталях потерпевшего крушение самолета не обнаружено», — сказал он, выступая в парламенте.
В МЧС Киргизии сообщили, что найдено тело четвертого члена экипажа разбившегося самолета.
В свою очередь, первый вице-премьер Мухамметкалый Абулгазиев заявил об опознании в центре судебных экспертиз Киргизии тел 37 погибших при авиакатастрофе, в том числе 17 детей. Таким образом, данные о числе жертв продолжают разниться, так как вечером 16 января в МЧС республики сообщали о 31 погибшем.
Ожидается, что во второй половине дня во вторник в Киргизию прибудут эксперты Межгосударственного авиационного комитета (МАК), которым передадут для расшифровки найденные черные ящики самолета.
«Боинг 747-400», принадлежащий турецкой авиакомпании ACT Airlines, упал на дачный поселок недалеко от аэропорта Манас рано утром 16 января. При падении самолета разрушено более 30 домов.