Բիշքեկի մերձակայքում ավիաաղետից զոհվածների ընտանիքներին հազարական դոլար կվճարվի
Ղրղզստանի կառավարությունը 70 հազարական սոմ (հազարական դոլար) կտրամադրի թուրքական բեռնատար Boeing 747-ի կործանման հետևանքով զոհվածների և տուժածների ընտանիքներին, որն ավանի վրա է ընկել Ղրղզստանի մայրաքաղաքի «Մանաս» միջազգային օդանավակայանի շրջանում, հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով հանրապետության կառավարության մամուլի ծառայությանը:
Թուրքական ավիաընկերության ինքնաթիռը կործանվել է երկուշաբթի առավոտյան Ղրղզստանի մայրաքաղաքի «Մանաս» միջազգային օդանավակայանի թռիչքավայրԷջքային գոտուց 1,5 կիլոմետր հեռավորության վրա: Ինքնաթիռը դուրս է եկել թռիչքավայրէջքային գոտու սահմաններից և ընկել օդանավակայանի մերձակա «Ավիատոր» ամառանոցային կոոպերատիվի Դաչա Սուու ավանի վրա: Քանդվել է 32 մասնավոր տուն, որոնցում մարդիկ էին ապրում: Ճանաչվել է աղետի հետևանքով զոհվածների 37, այդ թվում՝ 16 երեխաների մարմին:

Семьям погибших в авиакатастрофе под Бишкеком выплатят по тысяче долларов
Правительство Киргизии выделит по 70 тысяч сомов (около 1 тысячи долларов) семьям погибших и пострадавших при крушении турецкого грузового Boeing 747, упавшего на поселок в районе международного аэропорта «Манас» столицы Киргизии, сообщРИА Новости  со ссылкой на  пресс-службу правительства республики.
Грузовой Boeing 747-400 турецкой авиакомпании разбился в 1,5 километрах от взлетно-посадочной полосы международного аэропорта «Манас» столицы Киргизии утром в понедельник. Самолет вылетел за пределы взлетно-посадочной полосы и рухнул на поселок Дача-Суу дачного кооператива «Авиатор»  в окрестностях аэропорта. При этом были разрушены 32 частных дома, в которых проживали люди.
Опознаны тела 37 человек, погибших при крушении, в том числе 16 детей. Во вторник на всей территории Киргизии объявлен траур по погибшим.