ԱՄՆ պետդեպը` բլոգեր Լապշինի արտահանձնման մասին. Խոսքի ազատությունը կարևոր է մեզ համար
ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչն Ադրբեջանին հիշեցրել է խոսքի ազատության մասին: Ինչպես հայտնում է РИА Новости-ն, լրագրողների հետ ճեպազրույցում Ջոն Քիրբին, պատասխանելով բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի գործի մասին հարցին, հայտարարել է. «Ավելի լավ է՝ կոնկրետ երկիրը խոսի այդ մասին: Բայց խոսքի ազատությունը կարևոր է մեզ համար»:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Մոսկվան կփորձի լուծել Ռուսաստանի և Իսրայելի քաղաքացի Լապշինի հետ կապված խնդիրը, որին ձերբակալել են Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու համար: Լավրովի խոսքով՝ Մոսկվան դեմ է լրագրողների կամ մասնավոր անձանց՝ «այս կամ այն տարածք» այցելության քրեականացմանը, նաև դեմ է որևէ երկրում ձերբակալված ռուսաստանցու արտահանձնմանը երրորդ երկիր:
Դեկտեմբերի կեսերին Լապշինը գրել էր, որ Մինսկում իրեն ձերբակալել են Ադրբեջանի հարցմամբ, որտեղ նա ներառված է «սև ցուցակում»՝ առանց ադրբեջանական կողմի հետ համաձայնեցնելու Լեռնային Ղարաբաղի չճանաչված հանրապետություն այցի համար:
Ամեն դեպքում, 2015 թվականի հունիսին Լապշինն ուկրաինական անձնագրով Վրաստանի տարածքով Ադրբեջան է մեկնել: Նա կարողացել է սահմանային անցակետն անցնել և Բաքու հասնել՝ անձնագրում «Ալեքսանդր» անվան այլ ձևի շնորհիվ («Օլեքսանդր»):
Դրանից հետո Ադրբեջանը բլոգերի նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարել՝ «Պետական սահմանի մասին» և երկրի միգրացիոն օրենսգիրքը խախտելու համար: Բելառուսի գլխավոր դատախազությունից հայտնել են, որ ուսումնասիրում են Լապշինի արտահանձնման մասին Ադրբեջանի հայցը, բայց առայժմ որևէ որոշում չեն կայացրել:

Госдеп, комментируя экстрадицию блогера Лапшина, напомнил о свободе слова
Представитель госдепартамента США напомнил Азербайджану о свободе слова. Как сообщает РИА Новости, на брифинге для журналистов представитель госдепартамента США Джон Кирби, отвечая на вопрос о деле блогера Александра Лапшина, заявил: «Лучше каждой конкретной стране говорить об этом. Но свобода слова важна для нас».
Ранее глава МИД России Сергей Лавров заявил, что Москва будет стараться разрешить ситуацию с гражданином России и Израиля Лапшиным, задержанным за посещение Нагорного Карабаха. По словам Лаврова, Москва выступает против криминализации посещения журналистами или частными лицами «той или иной территории в том или ином регионе», а также против экстрадиции россиян, задержанных в каком-либо государстве, в третью страну.
В середине декабря Лапшин, имеющий в том числе гражданство России, написал, что его задержали в Минске по запросу Азербайджана, где он включен в «черный список» за посещение без согласования с азербайджанскими властями непризнанной Нагорно-Карабахской республики. Таким лицам запрещен въезд в Азербайджан. Тем не менее, в июне 2015 года Лапшин въехал в Азербайджан через Грузию по украинскому паспорту. Пройти пограничный контроль и оказаться в Баку блогеру удалось благодаря иному написанию в украинском паспорте имени «Александр» («Олександр»). После этого Азербайджан объявил блогера в международный розыск за нарушение закона
«О государственной границе» и миграционного кодекса страны. В Генеральной прокуратуре Белоруссии сообщили, что изучают запрос Азербайджана об экстрадиции Лапшина, но никакого решения пока не принято.