Լիտվան Ռուսաստանի հետ սահմանին ցանկապատ կկառուցի
Լիտվան պատրաստվում է 2 մետրանոց ցանկապատ կառուցել ռուսական Կալինինգրադի մարզի հետ սահմանին: Այդ մասին հայտարարել է Լիտվայի ներքին գործերի նախարար Էյմուտիս Միսյունասը՝ Մոսկվայի և Բալթիկ երկրների միջև պահպանվող լարվածության ֆոնին, հայտնում է Reuters-ը:
Էյմուտիս Միսյունասը խոստովանել է, որ նման կառույցը չի դառնա վստահելի պաշտպանություն լայնամասշտաբ հարձակման դեպքում, սակայն նշել է, որ այդ քայլն ընդգծում է Ռուսաստանի աճող ագրեսիվության առնչությամբ լիտվացիների մտահոգությունը:
«Գնահատելով աշխարհաքաղաքական վտանգները, ռուսական աշխարհաքաղաքական վտանգները՝ լիտվացի քաղաքական գործիչները նման երկրի հետ պատնեշի անհրաժեշտության ցանկություն են հայտնել»,- ասել է Միսյունասը:
«Այդ ցանկապատը չի կանգնեցնի տանկերը կամ այլ ռազմական տեխնիկա, սակայն կդժվարացնի սահմանի անօրինական հատումը»,- ասել է նախարարը:
Ցանկապատը, որի կառուցումը կարժենա 3,6 միլիոն եվրո, կկառուցվի 2017 թվականին և կունենա մոտ 50 կիլոմետր երկարություն՝ բացի արդեն լճերի, գետերի և ճահիճների կողմից փակ հատվածներից:

Литва построит забор на границе с Россией
Литва планирует построить двухметровый забор на границе с российской Калининградской областью, сказал министр внутренних дел Литвы на фоне сохраняющейся напряжённости между Москвой и странами Балтии, которые входят в НАТО, передает Reuters.
Эймутис Мисюнас признал, что подобное сооружение не станет надёжной защитой от полномасштабного наступления, однако сказал, что такой шаг подчёркивает озабоченность литовцев в связи с возросшей агрессивностью России.
«Оценивая геополитические угрозы, российские геополитические угрозы, литовские политики выразили пожелание о необходимости физического барьера с такой страной (как Россия) », - сказал Мисюнас Рейтер.
«Такой забор не остановит танки или другую военную технику, однако затруднит незаконное пересечение границы», - сказал министр.
Забор на границе, который обойдётся в 3,6 миллиона евро, будет построен в 2017 году, и будет иметь протяжённость около 50 километров, кроме участков, уже перекрытых озёрами, реками и болотами.