Մետիսը խոստացել է ամրապնդել դաշինքներն այլ երկրների հետ
ԱՄՆ պաշտպանության նոր նախարար Ջեյմս Մետիսն ուրբաթ խոստացել է աշխատել Վաշինգթոնի գործընկերների հետ դաշինքների ամրապնդման վրա,  փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Մեր յուրաքանչյուր գործողություն կուղղվի այն բանի ապահովմանը, որպեսզի մեր զինված ուժերը պատրաստ լինեն պայքարի այսօր և ապագայում։ Խոստովանելով, որ ոչ մի երկիր չի կարող առանց ընկերների լինել անվտանգ, մենք Պետդեպի հետ կաշխատենք մեր դաշինքների ամրապնդման վրա» , - նշել է Մետիսը նախարարության աշխատակիցներին հասցեագրված ուղերձում։
Պենտագոնի նոր ղեկավարը խոստացել է առավելագույնս արդյունավետ կիրառել պաշտպանությանն ուղղված յուրաքնաչյուր բյուջետային դոլար։
Դրանից ժամեր առաջ ԱՄՆ սենատը հաստատել էր Մետիսին պաշտպանության նախարարի պաշտոնում, և նա երդմնակալել է։

Мэттис пообещал укреплять альянсы с другими странами
Новый министр обороны США Джеймс Мэттис в пятницу пообещал работать над укреплением альянсов с партнерами Вашингтона, передает РИА Новости.
«Каждое наше действие будет нацелено на обеспечение того, чтобы наши вооруженные силы были готовы к борьбе сегодня и в будущем. Признавая, что ни одна страна не может быть в безопасности без друзей, мы с госдепартаментом будем работать над укреплением наших альянсов», — отметил Мэттис в послании к сотрудникам министерства.
Новый глава Пентагона пообещал максимально эффективно использовать каждый бюджетный доллар, направленный на оборону.
Несколькими часами ранее американский сенат утвердил Мэттиса в должности министра обороны и он принес присягу.