Հայաստանում շատ են արժևորում կրթությունը. Վանաձորում բացվեց Յանդեքս ծրագրավորման դպրոցը (Տեսանյութ)
Հունվարի 20-ին Վանաձորում բացվեց «Յանդեքս» ընկերության ծրագրավորման դպրոցը: Այն նախատեսված է հանրակրթական դպրոցների 9-11-րդ դասարանների աշակերտների համար` որպես լրացուցիչ կրթություն: Այսօրվանից դպրոցում ուսուցումը կսկսի մրցութային կարգով ընտրված 28 աշակերտ:
Հայաստանում ծրագրավորման դպրոց բացելու որոշումը, «Յանդեքսի» ակադեմիական ծրագրերի կառավարման ղեկավար Սերգեյ Չերնիշովի խոսքով, համպատրաստից եղավ.
«Սկզբում, ինչպես գիտեք, Հայաստան եկան «Յանդեքս.Տաքսի», «Յանդեքս.Քարտեզներ» սերվիսները: Մեր ընկերությունում ավանդույթ ունենք, երբ ինչ-որ տեղ գործարկում ենք մեր սերվիսներն, անմիջապես տեղում փորձում ենք սկսել նաև որևէ կրթական ծրագիր: Դա անում ենք հետագա կայունության համար: Բանն այն է, որ մեր բարդ սերվիսների մշակման համար մասնագետների կարիք կա և ցանկանում ենք վստահ լինել, որ տվյալ շուկայում կլինեն նման մասնագետներ, այնպես որ` հարցով զբաղվում ենք նախապես»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Սերգեյ Չերնիշովը:
Նրա խոսքով` դպրոցի բացումն ի սկզբանե Երևանում էր նախատեսված, սակայն ՀՀ Կրթության և գիտության նախարարության հետ քննարկումից հետո որոշում կայացվեց ծրագրավորում սովորելու հնարավորությունը տալ Վանաձորի աշակերտներին:
«Իրականում նման դպրոցների բացումը մայրաքաղաքներում ամեն առումով ավելի հեշտ է, սակայն մարզերում դրա կարիքն ավելի շատ կա: Հայաստանում, ինչպես և Ռուսաստանի դեպքում է, մարզերում կրթության ավելի քիչ հնարավորություն կա: Այնպես որ նախարարության ու «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի խորհրդով ընտրեցինք մարզային այս քաղաքը»,- ասաց Սերգեյ Չերնիշովը` նշելով, որ Վանաձորում երկու անգամ է եղել ու արդեն իսկ շատ սիրում է այն:
«Յանդեքսի» ակադեմիական ծրագրերի կառավարման ղեկավարը չբացառեց, որ ծրագրի հաջողության դեպքում հնարավոր է դիտարկեն նաև մարզային մյուս քաղաքներում նման դպրոցների հիմնումը:
«Ընդհանրապես մենք զարգացման երեք տարբերակ ենք տեսնում` կամ կբացվենք այլ քաղաքներում, կամ «օն-լայն», հեռահար ուսուցման համակարգ կգործարկենք, ինչը հնարավորություն կտա սովորել բազմաթիվ աշակերտների կամ ծրագիրը կզարգացնենք ու կավելացնենք ուսումնական խմբերի քանակը»,- ասաց Սերգեյ Չերնիշովը:
Նա ընդգծեց, որ վանաձորյան դպրոցում աշակերտների թիվը սահմանափակված չէր: Իրենք ստացել էին 200-ից ավել դիմում, սակայն մրցութային մի քանի փուլերի արդյունքում ընտրվել է 28 աշակերտ.
«Եթե ընտրվեին 50-ը, մենք 50-ին էլ կսովորեցնեինք: Ընդհանրապես մենք հաճելիորեն զարմացած ենք, որ Հայաստանում շատ են արժևորում կրթությունը: Այստեղ յուրաքանչյուր աշակերտի մեջ ներուժ կա, պարզապես պետք է տալ այն իրականություն դարձնելու հնարավորությունը», - ասաց «Յանդեքսի» ներկայացուցիչը:
Մեր զրուցակիցը նշեց, որ դպրոցում աշակերտները կսովորեն ծրագրավորման «Python» լեզուն, այն ընտրվել է քանի որ առավել մատչելի է այդ տարիքի համար:  Նա հույս հայտնեց, որ հետագայում այս լրացուցիչ կրթությունը հիմք կդառնա, որպեսզի աշակերտները մասնագիտություն ընտրեն հենց այս ուղղությամբ:
«Ինչ վերաբերում է ուսուցման վճարին` հիմա դպրոցը անվճար է ու այդպես էլ լինելու է: Եթե մի օր որոշենք այն վճարովի դարձնել, դա կանենք միայն սիմվոլիկ գումարով, քանի որ շատերը պնդում են, որ անվճար կրթությունը չի նպաստում մոտիվացիային: Այնպես որ, եթե վճարովի էլ դառնա`կլինի ուղղակի երեք կոպեկ մոտիվացիան ավելացնելու համար»,- ասաց Սերգեյ Չերնիշովը:
Aysor.am-ը հետաքրքրվեց ու՞մ ֆինանսավորմամբ է գործելու դպրոցը:
«Դպրոցը ֆինանսավորում է«Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը, իսկ մյուս ծախսերն ընկնում են մեզ վրա` ծրագրի մշակումը, ուսուցիչների ֆինանսավորումը, ծրագրային ապահովումն ուսումնական գործընթացի համար»,- ամփոփեց Սերգեյ Չերնիշովը:

В Армении высоко ценят образование. В Ванадзоре открылась Школа программирования Яндекса (Видео)
В Технологическом центре Ванадзора (ТЦВ) 20-го января состоялось официальное открытие Школы программирования Яндекса. Школа программирования в Ванадзорском технологическом центре - совместный проект Яндекса и фонда «Инкубатор предприятий» для учеников 9-11 классов, которые получат базовые навыки программиста. С сегодняшнего дня в школе будут учиться выбранные на конкурсной основе 28 учеников.
По словам руководителя академических программ Яндекса Сергея Чернышева, решение об открытии в Армении Школы программирования Яндекса было спонтанным.
«Вначале, как вы знаете, в Армению пришло Яндекс.Такси и Яндекс.Карты. По традиции, после задействования где-либо наших сервисов мы пытаемся на месте реализовывать также образовательные программы. Делается это для дальнейшей стабильности. Дело в том, что для разработки наших сложных сервисов необходимы специалисты, и мы желаем быть уверенными, что на данном рынке будут специалисты. Так что, мы заранее решаем этот вопрос», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am С.Чернышев.
По его словам, открытие школы изначально планировалось в Ереване, однако по итогам обсуждений с представителями министерства образования и науки Армении предпочтение было отдано Ванадзору.
«На самом деле, открытие подобных школ в столицах намного легче, однако в областях их необходимость чувствуется острее. В Армении, как и в России, в областях меньше возможностей для учебы. Так что, по совету министерства и фонда «Инкубатор предприятий» мы выбрали этот областной город», - отметил С.Чернышев.
Руководитель академических программ Яндекса не исключил, что при успехе данной программы будут рассмотрены возможности открытия подобных школ и в других городах.
«Рассматриваем три варианта развития – или откроемся в других городах, или запустим систему «он-лайн» обучения, что предоставит возможность обучения многочисленным ученикам, или же будем развивать программу и увеличим количество учебных групп», - сказал С.Чернышев.
Он подчеркнул, что количество учеников в ванадзорской школе не было ограниченным. Получено более 200 заявок, однако по результатам нескольких конкурсных этапов были выбраны 28 учеников.
«Если бы были выбраны 50 человек, то мы бы обучали их всех. Мы приятно удивлены тем, как высоко ценят в Армении образование. Здесь в каждом ученике есть потенциал, просто им необходимо дать возможность реализовать этот потенциал», - отметил представитель Яндекса.
В школе будут обучать языку программирования Python, поскольку он более доступен для детей этого возраста. С.Чернышев выразил надежду, что данное образование станет основой, чтобы в будущем ученики выбрали специальность в этом направлении.
«Обучение бесплатное, и таковым останется. Если когда-то решим сделать обучение платным, то оно будет символическим, поскольку многие утверждают, что бесплатное обучение не способствует мотивации», - сказал он.
На вопрос Aysor.am, кто финансирует школу, С.Чернышев ответил: «Школу финансирует фонд «Инкубатор предприятий», остальные расходы – разработка программ, финансирование учителей, программное обеспечение для учебного процесса, финансирует Яндекс», - заявил С.Чернышев.