Եվրոպայում ձերբակալվել են մշակութային արժեքների անօրինական վաճառողներ
Իսպանիայում ոստիկանությունը մշակութային արժեքների մաքսանենգության դեմ պայքարի միջազգային օպերացիայի շրջանակում ձերբակալել է 75 մարդու:  Գործողությունն իրականացվել է եվրոպական 18 երկրի տարածքում 2016-ի նոյեմբերին, բայց արդյունքները հայտնի են դարձել միայն այժմ, փոխանցում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Գործողությունների ընթացքում ոստիկանները հայտնաբերել են 3 հազար գողացված արտեֆակտ և արվեստի գործ, այդ թվում նաև  հնագիտական բազմաթիվ գտածոներ: Հետաքննությանը, որն իրականացրել են Իսպանիայի և Կիպրոսի քննիչները, նաև մասնակցել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և Ինտերպոլի մասնագետներ:
Իսպանական իշխանությունների խոսքով, ձերբակալվել են հանցավոր խմբի անդամներ, ովքեր հիմնականում  զբաղվել են  մշակութային արժեքների վերավաճառքով, որոնք գողացվել են այն երկրներից, որտեղ զինված հակամարտություններ են:

В Европе арестованы 75 нелегальных торговцев культурными ценностями
В Испании полиция объявила об аресте 75 человек в ходе международной операции по борьбе с контрабандой культурных ценностей. Операция проводилась на территории 18 европейских стран в ноябре прошлого года, однако о ее результатах стало известно только сейчас,  передает русская служба BBC.
В ходе рейдов в распоряжении полиции оказалось более 3000 украденных артефактов и произведений искусства, в том числе множество археологических находок. В расследовании, которое возглавляли следователи Испании и Кипра, также принимали участие специалисты ЮНЕСКО и Интерпола.
По словам испанских властей, арестованные члены преступной группировки занимались в основном перепродажей культурных ценностей, похищенных из стран, охваченных военными конфликтами.