Ղազախստանի նախագահ. Սիրիական ճգնաժամի լուծումը բանակցությունների մեջ է
Աստանան համարում է, որ սիրիական ճգնաժամի լուծումը բանակցությունների մեջ է: Այդ մասին ասված է Աստանայում Սիրիայի հարցով բանակցությունների մասնակիցներին ուղղված Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի ուղերձում, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Վստահություն եմ հայտնում, որ Աստանայում հանդիպումը կապահովի անհրաժեշտ պայմանները ՄԱԿ-ի հովանու ներքո ժնևյան գործընթացի շրջանակում բոլոր շահագրգիռ կողմերի միջև սիրիական ճգնաժամի ընդունելի լուծում գտնելու համար և արժանի ներդրում կունենա Սիրիայում խաղաղության և կայունության հաստատման գործում: Ցանկանում եմ արդյունավետ բանակցություններ»,- ասված է Ղազախստանի նախագահի ուղերձում, որը բանակցությունների սկզբում ընթերցել է այդ երկրի արտգործնախարար Կայրատ Աբդրախմանովը:
Աստանայում սկսվել է Սիրիայի հարցով հանդիպումը, Դամասկոսի և զինված ընդդիմության պավիրակություններն առաջին անգամ նստել են բանակցությունների սեղան շուրջ:
«Այսօրվա հանդիպումը Սիրիայում իրավիճակի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերի վառ ցուցադրումն է: Ղազախստանը կարծում է, որ Սիրիայում իրավիճակի լուծման միակ ճիշտ ճանապարհը պետք է լինեն բանակցությունները՝ հիմնված փոխադարձ վստահության և փոխհամաձայնության վրա»,- ընդգծել է Ղազախստանի նախագահն իր ուղերձում:

Президент Казахстана считает переговоры ключом к решению сирийского кризиса
Астана считает, что решение сирийского кризиса находится в переговорах, говорится в обращении президент Казахстана Нурсултана Назарбаева к участникам переговоров по Сирии в Астане, передает РИА Новости.
«Выражаю уверенность, что встреча в Астане обеспечит необходимые условия для нахождения всеми заинтересованными сторонами приемлемого решения сирийского кризиса в рамках женевского процесса под эгидой ООН и внесет достойный вклад в дело установления мира и стабильности в Сирии. Желаю результативных и плодотворных переговоров», — говорится в обращении президента Казахстана, которое зачитал в начале переговоров глава МИД этой страны Кайрат Абдрахманов.
Встреча по Сирии началась в Астане, делегации Дамаска и вооруженной оппозиции впервые сели за один стол переговоров.
«Сегодняшняя встреча является яркой демонстрацией усилий международного сообщества, направленных на мирное урегулирование ситуации в Сирии. Казахстан считает, что единственным верным путем решения ситуации в Сирии должны быть переговоры, основанные на взаимном доверии и взаимопонимании», — подчеркнул глава Казахстана в своем обращении.