Ադրբեջանն ու Բելառուսը լրջացնում են Լապշինի մեղադրանքը, որպեսզի խուսափեն համաշխարհային քննադատությունից. Սամվել Մարտիրոսյան
23/01/2017 11:38
Բելառուսում բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի ձերբակալումն ու հնարավոր արտահանձնումն Ադրբեջան ընդհանուր առմամբ շատ ավելի գլոբալ մտահոգություններ է առաջացնում, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց մեդիափորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը:
«Բելառուսի իշխանություններն ամեն կերպ փորձում են հաճոյանալ Ադրբեջանի իշխանություններին, ինչն ընդհանուր առմամբ շատ ավելի գլոբալ մտահոգություններ է առաջացնում: Եթե Ադրբեջանն իր ուզած ձևով կարողանում է պահանջել և արտահանձնել ինչ-որ մարդու, սա կարող է հեռուն գնացող հետևանքներ ունենալ: Ո՞վ է բացառում հնարավորությունը, որ ՀՀ որևէ քաղաքացի կամ ոչ քաղաքացի, որը հաճելի չէ Ադրբեջանին, չի գնա Մինսկ ու նույն ձևով ինչ-որ մի հոդվածով չի հայտնվի Ադրբեջանում», - ասաց մեդիափորձագետն` ընդգծելով, որ այսպիսով անվտանգության որևէ երաշխիք ինքը չի տեսնում:
Անդրադառնալով, մասնավորապես, Լապշինի գործին՝ Սամվել Մարտիրոսյանը նշեց, որ այս օրերին Ադրբեջանն ու Բելառուսը փորձում են լրջացնել իրեն ուղղված մեղադրանքը, որպեսզի խուսափեն համաշխարհային քննադատությունից:
«Բելառուսական իրավապահ մարմինները բավականին խառն են աշխատում: Եթե սկզբում միայն տարածքային ամբողջականության հարցն էր դրվում, ապա հիմա Ադրբեջանում տեսան, որ համաշխարհային մեծ աղմուկ է բարձրանում, խոսվում է խոսքի ազատության սահմանափակման մասին: Այնպես որ հիմա Լապշինին փորձում են մեղադրել ահաբեկչական խումբ ձևավորելու մեջ, ինչը բացարձակ աբսուրդ է, սակայն Ադրբեջանում ընդունված է», - ասաց Սամվել Մարտիրոսյանը:

Азербайджан и Беларусь, во избежание критики, хотят предъявить Лапшину более серьезное обвинение – Самвел Мартиросян
23/01/2017 13:30
Задержание и возможная экстрадиция в Азербайджан блогера Александра Лапшина в целом вызывает более глобальную обеспокоенность, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян.
«Власти Беларуси пытаются любым способом угодить руководству Азербайджана, что, в целом, вызывает более глобальную обеспокоенность. Если Азербайджану удается устраивающим его способом требовать экстрадиции какого-то человека, это может иметь далеко идущие последствия. Кто может исключить, что какой-либо неприятный Азербайджану гражданин или не гражданин РА не окажется в Минске и, по какой-то статье, таким же способом не будет отослан в Азербайджане», - заявил эксперт, подчеркнув, что тем самым нет каких-либо гарантий.
Касаясь в частности дела Лапшина, Самвел Мартиросян отметил, что в настоящее время Азербайджан и Беларусь, во избежание критики международного сообщества, пытаются предъявить блогеру более серьезное обвинение.
«Правоохранительные органы Беларуси работают довольно запутано. Если вначале ставился лишь вопрос территориальной целостности, то сейчас в Азербайджане увидели, что ситуация с Лапшиным вызвала в мире большой общественный резонанс, речь идет об ограничении свободы слова. Посему сейчас Лапшина пытаются обвинить в создании террористической группы, что полный абсурд, хотя и принято в Азербайджане», - сказал Самвел Мартиросян.